Szybki rozwój nowych sieci elektroenergetycznych i optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury są kluczowe dla udanej transformacji energetycznej UE. 26 marca 2025 r. Ministra Klimatu i Środowiska mówiła o tym na flagowym wydarzeniu polskiej prezydencji: Resilient EU grids: ensuring energy security and competitiveness. Spotkanie było okazją do rozmów nt. kluczowych zagadnień dotyczących przyszłości energetycznej Europy i znaczenia modernizacji oraz rozbudowy sieci elektroenergetycznych w tym procesie.
Najważniejsze informacje:
- Polska prezydencja priorytetowo traktuje bezpieczeństwo energetyczne.
- Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy
- Rozwój sieci elektroenergetycznych jest kluczowy, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom, a także zadbać o rozwój polskiej i europejskiej gospodarki.
- Mobilizujemy Unię do debaty i dalszych wysiłków, aby rozwijać sieci elektroenergetyczne w optymalny sposób.
Flagowe wydarzenie polskiej Prezydencji, które odbyło się w Brukseli, zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, biznesowego oraz instytucji UE, odgrywających kluczową rolę w dyskusji na temat transformacji energetycznej UE.
– Odporność sieci elektroenergetycznych nie jest tylko kwestią techniczną. To strategiczna konieczność i sprawa ważna dla ludzi. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – mówiła podczas Resilient EU grids Ministra Paulina Hennig- Kloska.
Nowoczesna i odporna infrastruktura ma kluczowe znaczenie
Infrastruktura energetyczna musi być przygotowana na rosnące zapotrzebowanie na energię, większą rolę odnawialnych źródeł energii oraz zmienność produkcji i zapotrzebowania. Istotnym elementem przyszłości sieci elektroenergetycznych będzie też rozwój takich technologii jak magazynowanie energii czy elastyczność po stronie popytu.
– Kluczowe jest, by nie ograniczać rozwoju infrastruktury z powodu kosztów, procedur administracyjnych czy społecznych obaw związanych z nowymi projektami – stwierdziła Ministra Klimatu i Środowiska.
Ministra podkreśliła także znaczenie połączeń transgranicznych, które umożliwiają budowę zintegrowanego rynku energii w Unii Europejskiej, odporniejszego na kryzysy i zdolnego do efektywnego zarządzania nadwyżkami energii.
Rozbudowa sieci energetycznych to nie tylko kwestia techniczna, ale również strategiczna i społeczna. Inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę energetyczną wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, zmniejsza zależność od zewnętrznych dostawców oraz stwarza fundamenty dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
– Nie ma już odwrotu od transformacji energetycznej. Naszym celem jest przyspieszenie tego procesu w sposób zrównoważony i inkluzyjny, aby żaden region, branża gospodarki czy obywatele nie zostali pominięci. Tylko wtedy Europa będzie mogła pozostać konkurencyjna, innowacyjna i bezpieczna – dodała Ministra Klimatu i Środowiska.
Przyszłość transformacji energetycznej w Europie
Polska prezydencja rozumie, że stabilne, nowoczesne i zintegrowane sieci elektryczne stanowią fundament skutecznej transformacji energetycznej, bezpieczeństwa obywateli oraz konkurencyjności przemysłu europejskiego. Europa stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają pilnych działań w zakresie infrastruktury energetycznej. Dlatego mobilizujemy Unię do debaty i wysiłków, aby rozwijać sieci elektroenergetyczne w optymalny sposób.
Najważniejszymi tematami spotkania były:
- Stabilność sieci energetycznych: znaczenie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych dla transformacji energetycznej, bezpieczeństwa obywateli i konkurencyjności przemysłu Unii Europejskiej.
- Wyzwania związane z rozwojem infrastruktury: dotyczące kosztów inwestycyjnych, skomplikowanych procedur administracyjnych oraz społecznego odbioru nowych projektów infrastrukturalnych.
- Połączenia transgraniczne: znaczenie rozwoju połączeń między krajami UE dla budowy zintegrowanego rynku energii, odporniejszego na kryzysy.
- Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę: w kontekście efektywnego mobilizowania kapitału publicznego i prywatnego do wsparcia operatorów systemów przesyłowych (TSO) i dystrybucyjnych (DSO) w rozbudowę sieci.
- Optymalne wykorzystanie istniejącej sieci.
Uczestnicy konferencji:
Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska
Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE
Christian Zinglersen, ACER, Dyrektor
Asta Sihvonen-Punkka, ENTSO-E, Wiceprezes
Grzegorz Onichimowski, PSE-Operator, Prezes Zarządu
Ditte Juul Jorgensen, Komisja Europejska, Dyrektor Generalny
Johan Mörnstam, E. DSO, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego
Anna Sturgkh – Poseł do Parlamentu Europejskiego
Tomasz Małecki, PGE-Dystrybucja, Wiceprezes Zarządu
Kristian Ruby, Eurelectric, Sekretarz Generalny
Georgios Stassis, Eurelectric, Wiceprezes
Peter Vermaat, EU DSO Entity, Sekretarz Generalny
Moderator: Georg Zachmann, Bruegel, Senior Fellow
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska