Przedsiębiorstwa energetyczne, posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej[1], mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz ministrowi klimatu i środowiska sprawozdanie z podejmowanych w 2024 r. działań, których celem było osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego[2]. Sprawozdanie należy złożyć odrębnie dla każdej eksploatowanej sieci ciepłowniczej. Obowiązek sprawozdawczy obejmuje 347 podmiotów, które eksploatują łącznie 719 systemów ciepłowniczych.
W sprawozdaniu, oprócz danych identyfikujących podmiot i system ciepłowniczy, należy podać m.in. informacje dotyczące procentowego udziału energii z OZE (z podaniem rodzaju tego źródła), ciepła odpadowego i ciepła pochodzącego z kogeneracji w łącznej ilości ciepła dostarczonego do systemu ciepłowniczego.
Wzór sprawozdania został określony w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska.
Na stronie URE dostępna jest wersja edytowalna sprawozdania, którą można pobrać tutaj.
W przypadku pytań i wątpliwości dotyczących interpretacji przepisów wskazanego rozporządzenia – ich właściwym adresatem jest prawodawca, czyli Minister Klimatu i Środowiska.
W jaki sposób można złożyć dokumenty?
Przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem składają sprawozdanie w formie elektronicznej lub papierowej do właściwych Oddziałów Terenowych URE.
Forma papierowa – sprawozdanie należy wysłać do właściwego Oddziału Terenowego URE, którego adres jest publikowany na stronie Urzędu.
W przypadku podmiotów z woj. mazowieckiego, sprawozdania można przesyłać:
Urząd Regulacji Energetyki
Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła
ul. Towarowa 25a
00-869 Warszawa
- lub do Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego URE w Łodzi:
Urząd Regulacji Energetyki
Środkowo-Zachodni Oddział Terenowy URE w Łodzi
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź
Forma elektroniczna – sprawozdanie należy wysłać jako plik Excel oraz podpisany elektronicznie PDF:
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą URE na platformie ePUAP: /URE/SkrytkaESP
- na adres do e-doręczeń AE:PL-25259-52521-UECUJ-18
W temacie korespondencji należy zaznaczyć, że dotyczy ona Sprawozdania z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego oraz wskazać komórkę organizacyjną URE, do której jest ona kierowana (OT Gdańsk – OGD, OT Kraków – OKR, OT Szczecin – OSZ, OT Katowice – OKA, OT Łódź – OŁO, OT Lublin – OLB, OT Poznań – OPO, OT Wrocław – OWR). W przypadku podmiotów z woj. mazowieckiego można wskazać DRE lub OŁO.
Niezłożenie sprawozdania w terminie wiąże się z karą pieniężną[3].
***
- Od 2025 r. roku sprawozdania za dany rok należy składać do 31 marca roku następnego.
- Za efektywny energetycznie system ciepłowniczy uznaje się system, w którym do wytwarzania ciepła wykorzystuje się co najmniej w:
1) 50% energię z odnawialnych źródeł energii lub
2) 50% ciepło odpadowe, lub
3) 75% ciepło pochodzące z kogeneracji, lub
4) 50% połączenie energii i ciepła, o których mowa w pkt 1-3.
- przedsiębiorstwa ciepłownicze do 1 października 2024 r. mogły złożyć Prezesowi URE do uzgodnienia plany rozwoju[4], w części przewidującej, że eksploatowane przez nie systemy ciepłownicze będą spełniały warunki systemu efektywnego w perspektywie do 31 grudnia 2025 r.[5]
[1] Stosownie do art. 7b ust. 5 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. 2022 r. poz. 1385 z nast. zm.).
[2] Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1762).
[3] Kara nie może być niższa niż 2000 zł i nie może być wyższa niż 15 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.
[4] O którym mowa w art. 16 ustawy Prawo energetyczne ( Dz.U. z 2022 r. poz. 1385 z późn zm.).
[5] Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2023 r. poz. 1436).
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki