W Krakowie trwają obrady Szkoły Eksploatacji Podziemnej, najważniejszego wydarzenia branży górniczej w Polsce. W konferencji bierze udział między innymi Adam Rozmus, Zastępca Prezesa Zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Szkoła Eksploatacji Podziemnej od lat przyciąga ekspertów, naukowców i praktyków górnictwa, tworząc przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń. Na tegoroczną edycję zarejestrowało się ponad 700 osób. W sumie w 20 sesjach tematycznych prelegenci zaprezentują prawie 300 tematów, z czego 28 referatów przedstawią pracownicy Grupy Kapitałowej JSW.
Podczas sesji plenarnej pt. Strategiczna transformacja energetyki i górnictwa w Polsce wystąpił Adam Rozmus, Wiceprezes JSW. Mówił między innymi o wyzwaniach i perspektywach Planu Strategicznej Transformacji w JSW.
– W ramach Planu opieramy się przede wszystkim na elementach dotyczących „Efektywnej kopalni” – powiedział Adam Rozmus, Zastępca Prezesa Zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych. – Ma ona na celu zwiększenie wydajności pracy maszyn górniczych oraz poprawę efektywności załóg. W ramach tego modelu realizowane są 22 inicjatywy, obejmujące m.in. optymalizację planowania robót przygotowawczych, poprawę efektywności eksploatacji ścian oraz transportu w kopalniach. Jednocześnie plan zakłada realizację projektów, które mają zapewnić komfort klimatyczny, poprawić wentylację i zmniejszyć zagrożenie pożarowe – wyjaśnił Wiceprezes.
Cały plan zakłada 54 inicjatywy i wciąż pojawiają się kolejne. Warto podkreślić, że Plan nie zakłada redukcji zatrudnienia za wyjątkiem odejść na emeryturę.
– Cały proces transformacji będzie polegać na tyle sprawnie, na ile zaangażowani będą wszyscy pracownicy naszej Spółki. JSW musi istnieć bo zatrudniamy 21 tysięcy pracowników, do tego 10 tysięcy w Grupie Kapitałowej. Nie wyobrażamy sobie aby funkcjonowanie górnictwa było w naszym regionie zagrożone. JSW musi istnieć, dlatego że dostarcza surowiec krytyczny, a to sprawia, że jesteśmy docenianym i ważnym partnerem dla Unii Europejskiej. Kwestia systematycznego dostarczania węgla koksowego pozwala na uniezależnienie się w dużej mierze od importu – podsumował Adam Rozmus, który podczas sesji plenarnej otrzymał nominację do Zespołu Sekcji Technologii Górniczych Komitetu Górnictwa PAN.
Udział licznych przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Grupy Kapitałowej JSW był okazją do zaprezentowania między innymi innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w zakładach górniczych. Okazję do zaprezentowania się miało Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z Grupy Kapitałowej JSW, które w tym roku obchodzi 80-lecie działalności. Spółka przedstawiła swoje doświadczenia i realizacje związane z tematyką budownictwa podziemnego.
Podczas konferencji poruszane są kwestie dotyczące między innymi metanu, automatyzacji i monitorowania procesów produkcyjnych, bezpieczeństwa pracy oraz nowych technik i technologii.
Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.