Ciepłownictwo

TAURON rozpoczął zazielenianie ciepłownictwa

Dekarbonizacja oraz podniesienie efektywności produkcji i dostaw ciepła są jednymi z priorytetów biznesowych Strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. W szczególności oznacza to zastąpienie źródeł węglowych nowoczesnymi niskoemisyjnymi jednostkami, wykorzystanie zmienności cen energii i wsparcie rozwoju sieci oraz rozwój rynku ciepła. TAURON Ciepło planuje również rozwój rynku ciepła, nowe przyłączenia odbiorców.

Nowoczesny segment ciepłowniczy to kamień milowy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zgodnie ze Strategią Grupy, w 2030 r. TAURON Ciepło planuje odejść od produkcji z węgla i zapewnić 100% nisko- i zeroemisyjnego ciepła. Strategia Grupy zakłada zbudowanie ponad 1,1 GWt nowych lub zmodernizowanych niskoemisyjnych mocy ciepłowniczych. Zaplanowano również uruchomienie inwestycji w instalacje na paliwa alternatywne.

– Transformację segmentu ciepłownictwa w TAURONIE zaplanowaliśmy kompleksowo i systemowo. Naszym celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych, bezemisyjnych rozwiązań technologicznych w ciepłownictwie.  Chcemy aby w przyszłości nasze systemy służyły mieszkańcom zapewniając bezpieczne i stabilne dostawy ciepła w akceptowalnych społecznie cenach –  mówi Marcin Staniszewski, Prezes Spółki TAURON Ciepło.

Obecnie Grupa TAURON prowadzi prace przygotowawcze odnośnie budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Nowy układ ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić produkcję obecnej jednostki węglowej przed 2030 r.

– Działania strategiczne związane z zazielenieniem ciepłownictwa to niezwykle ważny krok w kierunku unowocześnienia segmentu ciepłownictwa w TAURONIE co w efekcie przełoży się na życie mieszkańców i poprawę stanu powietrza w aglomeracji i regionie. Rozwój ciepła sieciowego w miastach, każde kolejne przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej  ma bezpośredni  wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym regionie – dodaje Prezes Marcin Staniszewski.

W planach strategicznych TAURON Nowa Energia w obszarze segmentu ciepłownictwa zaplanowano transformację i precyzyjnie dopasowane inwestycje w nowe źródła, w każdej z lokalizacji TAURON Ciepło. W Elektrociepłowni Katowice analizowane są m.in. inwestycje: budowa kotłowni na biomasę, kogeneracyjnej jednostki gazowej, budowa kotłów elektrodowych, pompy ciepła oraz akumulatora ciepła. Dla Elektrociepłowni Tychy trwają prace przygotowawcze i analityczne dotyczące przebudowy kotła bloku węglowego na paliwo biomasowe, a także budowy kotłowni olejowo-gazowej, kotłów elektrodowych oraz akumulatora ciepła.

W Elektrociepłowni Bielsko-Biała plan dekarbonizacji zakłada budowę kotłów elektrodowych oraz farmy fotowoltaicznej na terenie elektrociepłowni. W Czechowicach-Dziedzicach spółka analizuje m.in. możliwość budowy instalacji spalania paliw alternatywnych. W ramach strategii TAURON NOWA Energia, TAURON Ciepło zakłada także budowę jednostki wytwórczej opartej o kotły biomasowe, kotły elektrodowe i akumulator ciepła w Jaworznie – w celu zapewnienia dostaw ciepła mieszkańcom miasta. W Elektrociepłowni Cieszyn w planach jest budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej. Inwestycje związane z dekarbonizacją zaplanowano również w Ciepłowniach w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.              

Źródło: TAURON Ciepło Sp. z o.o.

Działy

Reklama