Paliwa dla energetyki

Teren pod specjalnym nadzorem

Nieustannie prowadzone są prace zabezpieczającej grunty zagrożone zapadliskami po dawnej kopalni Siersza w Trzebini. Obejmują one łącznie ponad 20 ha, a specjalistyczne badania gruntu wykonano już na obszarze ok. 180 ha. Trwają kolejne.

12 lutego ujawniono nowe zapadlisko. Powstało na terenie leśnym, pomiędzy zabezpieczonym już cmentarzem parafialnym przy ul. Jana Pawła II, a nasypem kolejowym. Trasa kolejowa do Elektrowni Siersza nie była zagrożona. Deformacja miała ok. 8 m średnicy i 6 m głębokości – wkrótce zostanie zasypana. To drugie w tym roku zapadlisko – pierwsze powstało 6 stycznia, również w tym rejonie.

W sumie w latach 2021-2025 w Trzebini powstały 53 zapadliska na obszarach zabudowanych i terenach intensywnie użytkownych przez ludzi.

Zabezpieczamy grunty

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco likwiduje powstałe zapadliska i prowadzi zaawansowane prace zabezpieczające grunty naruszone działalnością byłej kopalni Siersza. W sierpniu zakończono jedno z większych i ważniejszych zadań – zabezpieczenie terenu cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. Ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i niemal 18 tys. m3 mieszaniny stabilizującej uchroniło niemal 1,5-ha obszar nekropolii.

Największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy jest związane z zabezpieczeniem osiedla Trentowiec. Z początkiem czerwca 2024 r. ruszyły odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na obszarze 4,65 hektara. Pierwsze prace rozpoczęły się już w styczniu. Do 14 lutego 2025 r. wykonano 186 otworów o łącznej długości ponad 8,5 km, do których zatłoczono ok. 24 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Za realizację robót odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma je zakończyć w połowie 2025 r.

SRK planuje wykonanie dalszych robót zabezpieczający grunty w Trzebini na obszarze ponad 17 ha. Ponadto na początku lutego 2025 r. SRK zleciła kolejne kontrolne badania mikrograwimetryczne, które obejmą obszar ok. 15 ha.

Podsumowanie

Od początku 2023 r. na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini, na zlecenie SRK, przebadano łącznie ok. 180 ha. Zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni 18,5 ha. Wykonano 337 odwiertów o łącznej długości prawie 12,5 km, w które zatłoczono blisko 30 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły:

  • Teren cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II;
  • Rejon w sąsiedztwie osiedla Gaj 15,26;
  • Rejon parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A, 108;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej 2,3,4,5,8;
  • Rejon Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego przy ul. Sobieskiego 25;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Jana Pawła II 7,14 i 16;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej;
  • Rejon zabudowy w rejonie ulic Braci Romockich, Zwycięstwa i 11 Listopada;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej pomiędzy ulicami 22 Stycznia, Solskiego, Górniczą, Dyrekcyjną i Jana Pawła II;
  • Rejon zabudowy zabytkowej Willi NOT;
  • Rejon nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza (na odcinku 1,6 km).

Ponadto, w ramach przeciwdziałania zapadliskom, SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracując „na okrągło” wyhamowały podnoszenie się poziomu wód gruntowych, co było jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.                                                                                               

Źródło: Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu

Działy

Reklama