Gdy do naszych drzwi pukają akwizytorzy, którzy w imieniu PGNiG OD lub nieokreślonej gazowni oferują umowy na zakup gazu lub pieców gazowych, w naszej głowie powinna się zapalić czerwona lampka. Jest to bowiem oszustwo.
Zgodnie z prawem, od 2021 r. przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne nie mogą już zawierać umów sprzedaży gazu i prądu poza lokalem przedsiębiorstwa z odbiorcami w gospodarstwach domowych. Bez względu na to, czy oferta dotyczy ich, czy innych produktów, na przykład kotłów gazowych, lub usług, przedstawiciele PGNiG OD nie odwiedzają klientów w domach. Nie oznacza to jednak, że umowy nie można zawrzeć zdalnie – taka forma wciąż jest dopuszczalna, ale odbywa się wyłącznie za pośrednictwem autoryzowanych kanałów, czyli infolinii, portalu eBOK oraz aplikacji mBOK.
Gdyby zatem do naszych drzwi zapukał akwizytor podający się za pracownika PGNiG OD lub pośrednika rzekomo działającego w imieniu firmy, należy zachować najwyższą ostrożność.
Jak zatem ustrzec się przed oszustwem?
- Nie należy otwierać drzwi obcym osobom,
- Jeśli już się tak stanie, nie wolno nikogo wpuścić bez sprawdzenia kim jest i po co przyszedł,
- Jeśli ktoś podaje się za przedstawiciela PGNiG OD, należy przerwać rozmowę oraz poinformować nas o tym fakcie za pośrednictwem infolinii,
- Nie należy przekazywać żadnych zaliczek, ani wykonywać przedpłat,
- Jeśli już złoży się podpis pod jakąś umową w domu, to w ciągu 14 dni można odstąpić od niej bez ponoszenia konsekwencji,
Tylko dzięki zdrowej ostrożności unikniemy kłopotów i konieczności dochodzenia swoich praw.
Źródło: ORLEN SA – Oddział Centralny PGNiG