CSR w Energetyce

1,5% podatku PIT dla Fundacji Rodzin Górniczych

Jak co roku w okresie rozliczania przez Polaków podatku dochodowego PIT (rozpoczyna się 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia) Fundacja Rodzin Górniczych prosi pracowników i przyjaciół branży węglowej o wsparcie przez przekazanie 1,5% podatku na rzecz sierot, wdów i poszkodowanych w wypadkach, do których doszło przy pracy w kopalniach.

Fundację Rodzin Górniczych w 1997 r. założyły solidarnie wszystkie podmioty ówczesnego górnictwa węgla kamiennego: spółki wydobywcze, samodzielne kopalnie, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Państwowa Agencja Restrukturyzacji Górnictwa, Węglozbyt, Węglokoks, Kopex, Główny Instytut Górnictwa. Pomysłodawcą był wiceminister gospodarki Jerzy Markowski, który wspólnie z Henrykiem Paszczą (byłym szefem katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu) do dzisiaj zasiada w radzie fundatorów FRG.

Misją fundacji od początku jest materialne wspieranie rodzin górników, którzy ponieśli śmierć w wypadkach przy pracy w kopalni. Od 2007 r. pomocą objęci są także inwalidzi górniczy. FRG wspiera też rodziny górnicze, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji, w niedostatku i potrzebują doraźnej pomocy. W ciągu 27 lat istnienia FRG wsparła ok. 5500 podopiecznych pomocą o wartości ponad 37 mln zł.

Fundacja jest organizacją non-profit, nie prowadzi działalności biznesowej, pieniądze pozyskuje za składek swoich fundatorów, z dobrowolnych miesięcznych składek pracowników górnictwa, od innych darczyńców (wpłacających jednorazowo lub okresowo), ze zbiórek publicznych lub np. na portalu siepomaga.pl. Od 2004 r., gdy FRG uzyskała status organizacji pożytku publicznego, bardzo cennym źródłem wsparcia są odpisy podatkowe, o które prosi także w tym roku Fundacja Rodzin Górniczych.

FRG finansuje m.in. stypendia dla dzieci i młodzieży oraz nagrody za wyniki w nauce i dobre zachowanie w postaci wyjazdów zagranicznych, z których skorzystało już kilkaset sierot. Organizuje turnusy wypoczynkowe dla biednych wielodzietnych rodzin górniczych, warsztaty edukacyjne i paczki świąteczne dla niepełnosprawnych i seniorów. Udziela zapomóg na leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego, protez. Finansuje poradnictwo prawne i psychologiczne. Tradycyjnie co roku wdowy i dzieci zmarłych górników spotykają się wspólnie z okazji Barbórki.

– Przez kilkadziesiąt lat działania FRG ani jedna sierota po górniku nie została pozbawiona możliwości nauki i zdobycia pożądanego wykształcenia, a spośród stypendystów powstał liczny klub absolwentów wyższych uczelni. Natomiast wdowy będące w potrzebie mogą zawsze liczyć na zapomogi, wspierające ich fundusze rodzinne – podkreśla Henryk Paszcza.

Prezes FRG Ryszard Wyględacz dziękuje byłym i przyszłym darczyńcom: Jesteśmy w najtrudniejszych chwilach, po wypadku, w chorobie. Pomagamy poszkodowanym rodzinom w codziennym bycie, ratowaniu zdrowia i w ułożeniu przyszłości. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wspierają naszą działalność za Waszą empatię i wrażliwość oraz solidarność górniczą. Szczęść Boże!

Całość środków z odpisów podatkowych przeznaczana jest na pomoc potrzebującym.

Fundację Rodzin Górniczych można też wspomóc darowizną na konto bankowe: PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611. Pracownicy kopalń i zakładów współpracujących z FRG mogą zadeklarować w dziale płac swojej firmy miesięczną darowiznę (składkę) na działalność statutową Fundacji Rodzin Górniczych.

Źródło: Polska Grupa Górnicza SA

Działy

Reklama