4 lutego 2025 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (UD190). Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania zakładają wprowadzenie mechanizmu, który pozwoli na przeprowadzenie dodatkowych aukcji rynku mocy na lata 2029 i 2030 r. Dodatkowo przepisy przewidują wydłużenie terminu na przekazanie przez przedsiębiorców informacji dotyczących stosowania w II połowie 2024 r. ceny maksymalnej energii elektrycznej.
Zaproponowane przepisy są oczekiwane przez sektor energetyki i bezpośrednio wpływają na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
Zrobiliśmy kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rada Ministrów przyjęła właśnie przedłożony przez MKiŚ projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy (UD190). Zapewniamy długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu – mówi Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Rynek mocy i magazyny energii
W swoim założeniu mechanizm rynku mocy zapewnia długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej zarówno do gospodarstw domowych, jak i na cele przemysłu. W ramach rynku, moc traktowana jest jak towar, który można kupować i sprzedawać. Jednostki wytwórcze oraz inni uczestnicy rynku (np. magazyny energii) – wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego (czyli gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w przypadku wystąpienia problemów z pokryciem zapotrzebowania) – są za to wynagradzane. Moc jest kontraktowana z kilkuletnim wyprzedzeniem i zapewnia pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na energię w danym roku.
Zauważalny spadek nakładów inwestycyjnych na budowę magazynów energii elektrycznej, które z uwagi na ograniczoną pojemność, nie pozwalają na dostarczanie energii elektrycznej w sposób ciągły, wpłynął na zmianę proporcji mocy nabywanej na rynku mocy. Doszło do zaburzenia równowagi pomiędzy źródłami wytwórczymi posiadającymi zdolność do dostawy mocy bez ograniczeń czasowych a magazynami energii elektrycznej. Stąd też ustawa przewiduje przeprowadzenie aukcji dogrywkowych, w ramach których możliwy byłby dodatkowy zakup mocy, który byłby efektem aktualizacji zapotrzebowania na moc po przeprowadzeniu aukcji głównej na dany okres dostaw.
Najważniejsze informacje:
- Aukcje dogrywkowe na rynku mocy będą mogły zostać przeprowadzone na rok dostaw 2029 oraz na rok dostaw 2030.
- Aukcje dogrywkowe będą w swej istocie przedłużeniem procesu aukcji głównych: będą organizowane w przypadku, gdy po przeprowadzeniu aukcji głównej na dany rok dostaw zidentyfikowany problem z wystarczalnością zasobów wytwórczych nie zostanie rozwiązany, a fakt ten zostanie potwierdzony i uzasadniony przez operatora systemu przesyłowego.
- Do udziału w aukcjach dogrywkowych będą uprawnione te same podmioty, które mogą wziąć udział w aukcjach głównych. Możliwa będzie jednak zmiana parametrów, w szczególności korekcyjnych współczynników dyspozycyjności.
- Parametry aukcji dogrywkowych zostaną ogłoszone na drodze rozporządzenia ministra właściwego ds. Energii.
Ułatwienia dla MŚP
Ustawa wydłuży termin na przekazanie przez przedsiębiorców do swoich sprzedawców energii informacji dotyczących stosowania w II połowie 2024 r. ceny maksymalnej energii elektrycznej. Obecny termin na przekazanie tych informacji mija 28 lutego 2025 r., ustawa wydłuży go do 30 czerwca 2025 r.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska