Niskoemisyjne węgle opałowe Polskiej Grupy Górniczej wzbudziły szczególne zainteresowanie na stoisku firmowym spółki podczas XI Kongresu Rolnictwa, który odbył się w sobotę 1 lutego 2025 r. w Warszawie.
Do uczestnictwa w kongresie zorganizowanym pod hasłem Rolnicy dla Polski przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zaproszono producentów żywności, organizacje rolnicze, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość polskich rolników, ogrodników, przetwórców żywności nadal używa pieców i kotłów węglowych, dlatego Polska Grupa Górnicza postanowiła wykorzystać możliwość zaprezentowania w Warszawie bieżącej oferty handlowej. Stoisko PGG odwiedziło kilkuset uczestników kongresu.
– Nasi goście byli zainteresowani przede wszystkim nowoczesnymi i ekologicznymi paliwami. Chcieli też dowiedzieć się jak najwięcej o nowych rodzajach węgli oferowanych przez PGG. Dopytywali o dostępne marki paliw, ale też technologie ich spalania, magazynowania czy dystrybucji. Bardzo często rolnicy i wytwórcy żywności pytali o ofertę naszych niskoemisyjnych produktów – podkreślają przedstawiciele Biura Marketingu i Analiz PGG S.A., którzy zorganizowali stoisko i obsługiwali odwiedzających.
Stoisko PGG umożliwiło promowanie groszku Karolinka (5-25 mm), jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska węgli w ofercie, a także Błękitnego Plus – bezdymnego i ekologicznego paliwa, które przeznaczone jest do wszystkich rodzajów kotłów węglowych.
– W Polsce podjęto sporo działań mających na celu poprawę jakości powietrza, jednak termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ciepła, rozwój OZE, regulacje dotyczące jakości paliw czy transportu to procesy kosztowne i wymagające wiele czasu. Przekonywaliśmy, że istnieją jednak rozwiązania, które można zastosować tu i teraz, nawet bez konieczności pozbywania się kotłów węglowych – wyjaśniają specjaliści Biura Marketingu i Analiz.
Oprócz rolników z całego kraju w warszawskim kongresie uczestniczyli także Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jacek Czerniak – Sekretarz Stanu w MRiRW. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowali Tomasz Nawrocki i Leszek Szymański – Zastępcy Prezesa oraz Grzegorz Staniaszek – Dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych. Kongres otworzył Sławomir Izdebski – Przewodniczący Rolniczego OPZZ. Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski podkreślał znaczenie dialogu z rolnikami, deklarował otwartość ministerstwa i wzywał do wspólnego dbania o interesy polskiego rolnictwa. O bardzo szerokiej reprezentacji krajowego rolnictwa na warszawskim kongresie świadczył m.in. podział obrad na panele poświęcone unijnej polityce rolnej, nowemu prawu o ochronie zwierząt, rozwojowi sektora trzody chlewnej i reformie gospodarki łowieckiej a także przyszłości polskiego rybołówstwa.
Źródło: POLSKA GRUPA GÓRNICZA S.A.