W dniu 17 stycznia 2025 r. Robert Jeszke, Z-ca Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami, Dyrektor KOBIZE uczestniczył w debacie zorganizowanej przez Forbes Polska na temat: Zielony Ład a konkurencyjność i bezpieczeństwo gospodarki: Jak transformacja energetyczna kształtuje przyszłość Europy Środkowej?
W debacie uczestniczyli Witold Literacki, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych ORLEN S.A, Agnieszka Okońska, Wiceprezes PSE S.A., Barbara Adamska, Prezes Zarządu w Polskim Stowarzyszeniu Magazynowania Energii, oraz Gustaw Szarek, Partner w McKinsey & Company. Prowadzącą i moderatorem dyskusji była Magdalena Krukowska.
Podczas debaty podkreślono, że transformacja energetyczna to jedno z największych wyzwań współczesnej Europy, a jej skutki wykraczają daleko poza sektor energetyczny. Wskazano również, że kluczowe w kontekście bezpieczeństwa dostaw energii jest zapewnienie akceptowalnych cen energii dla gospodarki i przemysłu. To z kolei wymaga wsparcia regulacyjnego, współpracy międzynarodowej oraz inwestycji w technologie nisko- i zeroemisyjne.
Jednym z głównych wniosków wskazanych przez Roberta Jeszke, Zastępcę Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami/Dyrektora KOBIZE w czasie debaty, były kwestie związane z efektywnym wykorzystaniem dostępnych środków finansowych, w tym środków pochodzących z systemu EU ETS, co jest kluczowe dla transformacji gospodarki i budowania jej przewag konkurencyjnych. Robert Jeszke, podkreślił, że wobec ogromu koniecznych inwestycji środki te nie będą wystarczające dla realizacji wszystkich celów inwestycyjnych, dlatego ich alokacja powinna być rozważna. Środki te powinny wspierać nie tylko niwelowanie skutków, ale przede wszystkim realne działania inwestycyjne, takie jak zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej i ciepła, rozwój zielonego wodoru i paliw syntetycznych, magazynowanie energii, wdrażanie nowych technologii, takich jak CCUS i BECCS, oraz inwestycje w zwiększenie elastyczność systemu, poprzez zarządzanie zapotrzebowaniem na energię (tj. rozwiązania DSR/DSM). Tylko takie podejście pozwoli na skuteczne osiągnięcie celów transformacji energetycznej i klimatycznej.
W swojej wypowiedzi Robert Jeszke, Z- ca dyrektora IOŚ-PIB/ Dyrektor KOBiZE odniósł się również do przyszłości wykorzystania węgla w Polsce w przyszłości – Węgiel będzie wychodził z miksu energetycznego dlatego, że determinuje to rynek, rosnące ceny emisji CO2, czy ryzyka dostaw. Problemem jest to, czym będziemy zastępować moce wykorzystujące dziś węgiel. Niezbędne w Polsce są inwestycje w nowe źródła wytwórcze, których praca nie jest zależna od warunków pogodowych. Potrzebujemy zdywersyfikowanego systemu energetycznego, a największy udział w miksie elektroenergetycznym będą miały odnawialne źródła energii, jednak najtańsze z nich, czyli źródła fotowoltaiczne i wiatrowe, wymagają jednocześnie magazynowania oraz stabilizacji w postaci np. atomu.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w debacie.
Zapraszamy do obejrzenia całości debaty, która jest dostępna na stronie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RO-_m32HawQ
Źródło: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy