Grupa TAURON analizuje możliwość budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Nowy system ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić wolumen produkowany w obecnej jednostce węglowej. To kolejny etap w realizacji strategii Grupy TAURON ogłoszonej przez zarząd na lata 2025-2035 i ważny krok w kierunku transformacji energetycznej.
– Transformacja ciepłownictwa to nie tylko dekarbonizacja, ale też zapewnienie stabilnych i przystępnych cen ciepła dla odbiorców końcowych. Budowa nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie elektrowni Łagisza jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii, którą zakomunikowaliśmy 17 grudnia. Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu. Planowana jednostka mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 r. – mówi Grzegorz Lot, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.
Nowy system ciepłowniczy miałby powstać na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie i zastąpić produkcję ciepła z wyeksploatowanej jednostki węglowej. Projekt zakłada, że centrum nowego systemu będzie wysokosprawny blok gazowy, przystosowany do spalania paliw zeroemisyjnych, o mocy ok. 120 MWe i ok. 140 MWt, którego średnioroczny wskaźnik emisyjności nie przekroczyłby poziomu 270 kg CO2 na MWh. Układ uzupełniony będzie kotłem elektrodowym, magazynem ciepła oraz kotłami rezerwowymi tak, aby zapewnić jego efektywność ekonomiczną przy jednoczesnym zapewnieniu stabilizacji systemu elektroenergetycznego, zarówno w okresach niedoboru, jak i nadwyżek energii.
Projekt jest częścią programu dekarbonizacji obszaru Ciepła, który zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r.
Jednocześnie firma podjęła decyzję o niekontynuowaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i 250 MWt z uwagi na zidentyfikowane ryzyko nieutrzymania opłacalności projektu.
TAURON analizuje możliwości inwestycji w peakery gazowe
Grupa TAURON prowadzi prace w zakresie przygotowania opcji inwestycji w elastyczne i wysokosprawne gazowe jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW w wybranych lokalizacjach, w których obecnie pracują elektrownie węglowe, w tym na terenie elektrowni Łagisza. Jednostki te miałyby zastąpić wyłączane z eksploatacji przestarzałe jednostki węglowe i wspierać stabilizację systemu, w szczególności w okresie wysokiej zmienności produkcji pogodozależnych źródeł odnawialnych. Ewentualna realizacja tych projektów będzie uzależniona od dostępności adekwatnego systemu wsparcia.
Źródło: TAURON Polska Energia S.A.