Ochrona środowiska

Styczeń upłynął w tematyce funduszy unijnych pod znakiem środowiska. Nie zabrakło też innych obszarów, między innymi innowacyjności firm. Zapraszamy do styczniowego podsumowania w naszym cyklu FunduszowEFakty.

Rok 2024 okazał się dobrym czasem dla Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Program zamknął poprzedni rok z dobrym wynikiem, prawie osiągając założone cele kontraktacji (czyli podpisywania umów) i certyfikacji (czyli rozliczeń środków z Komisją Europejską). Ma też ambitne plany na 2025 rok. Te sukcesy cieszą tym bardziej, że projekty infrastrukturalne są długie, rozbudowane i kosztowne.

Środowisko i czysta energia – pozytywne zmiany

Na początku roku Komisja Europejska zatwierdziła także zmiany w programie FEnIKS. Dzięki nim łatwiej będzie realizować projekty związane z energetyką, gospodarką wodną czy ściekową na obszarach popowodziowych. Szykowane są kolejne zmiany – do programu będą dodane dwa nowe priorytety skierowane wyłącznie na odbudowę po powodzi. Proces trwa, w najbliższym czasie projekt ma być przekazany Komisji Europejskiej.

Obszar środowiska i energetyki to ważna część także innego programu – Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Nie sposób nie wspomnieć o przełomowej umowie, która została zawarta pod koniec stycznia. Farma wiatrowa Baltica 2 to strategiczny krok w stronę nowoczesnej i czystej, bezpiecznej energetyki. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z konsorcjum PGE i Ørsted na realizację tej największej w Polsce elektrowni wiatrowej. Inwestycja o wartości 30 mld zł stanie się kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju i jedną z największych tego typu w Europie. Projekt uzyskał ok. 6 mld zł dofinansowania z KPO.

Firmy mają problemy z dofinansowaniem na projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe

Nieco gorsze nastroje panują wśród przedsiębiorców szukających dofinansowania na projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe. Choć funduszy unijnych na ten cel jest dużo, skuteczność ich wykorzystania jest niska. W programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki identyfikuje się duże problemy zarówno z tempem realizacji środków, jak i z ich rozliczaniem (nie został zrealizowany cel certyfikacji na 2024 r.). Pozytywnie ocenianych projektów we flagowej Ścieżce SMART nadal jest niewiele, a czasu na wykorzystanie funduszy jest coraz mniej.

Dużym problemem pozostaje proces oceny wniosków w Ścieżce SMART, który jest długi i eliminuje wiele składanych wniosków. W styczniu poznaliśmy pierwsze wyniki tzw. dwuetapowej oceny, którą prowadzą Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Tym razem firmy czekały na wyniki pierwszego etapu dość krótko (niecałe 3 miesiące). Radość z szybszej informacji przykrywa jednak jej treść – ok. 2/3 wniosków zostało odrzuconych już na pierwszej części oceny. Znaczna część firm nie będzie więc miała nawet szansy na uczestnictwo w panelu z ekspertami (takie spotkanie odbywa się dopiero w drugim etapie oceny).

Gdzie firmy mogą szukać pieniędzy?

Nie zostawiamy jednak przedsiębiorców z takimi negatywnymi wrażeniami. Nadal bowiem w programach unijnych są dostępne możliwości starania się o dofinansowanie. Co polecamy uwadze w naszym TOP5?

Kilka liczb na podsumowanie stycznia

Od początku realizacji perspektywy unijnej 2021-2027:

  • instytucje ogłosiły 2 418 naborów wniosków
  • wnioskodawcy złożyli 48 289 wniosków o dofinansowanie
  • 11 847 spośród nich podpisało z instytucjami umowy o dofinansowanie
  • wykorzystaliśmy (w zawartych umowach) 35,7% dostępnych środków

Planowane spotkania w lutym na temat Funduszy Europejskich

W naszym projekcie dzieje się coraz więcej! Zachęcamy wszystkie zainteresowane firmy do udziału w projektowych wydarzeniach. Co nas czeka w najbliższym czasie?

A w marcu na spotkania zaprosimy m.in. firmy z regionu małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego, firmy działające w sektorze ochrony zdrowia i farmacji oraz przedsiębiorców zainteresowanych zasadami horyzontalnymi w projektach unijnych. Więcej informacji już wkrótce!

Tematy te poruszamy w ramach projektu Fundusze europejskie na rozwój firm w perspektywie finansowej 2021-2027 finansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Projekt realizuje Konfederacja Lewiatan oraz Związek Pracodawców Business Centre Club.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Działy

Reklama