EkoMobility

Firmy z branży motoryzacyjnej poznały możliwości finansowania projektów

W siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie informacyjne dla firm działających w branży motoryzacyjnej. Była to okazja do poszerzenia wiedzy w zakresie funduszy europejskich i innych źródeł finansowania działalności branży, zgłębienia tematu pomocy publicznej oraz wymiany doświadczeń między firmami.

Spotkanie otworzyli Paweł Wideł, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Agnieszka Lewandowska, Ekspertka Konfederacji Lewiatan. Udział wzięli przedstawiciele firm członkowskich Lewiatana oraz inni przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną. Merytoryczną część spotkania poprowadzili Eksperci PwC Poland – Barbara Brzezińska i Jakub Mazur.

Finansowanie firm z sektora automotive

Finansowanie firm z sektora automotive jest tematem ważnym, zwłaszcza w obliczu kryzysu, który dotyka branżę motoryzacyjną. Możliwość uzyskania pomocy ze środków unijnych lub rządowych jest zachętą do rozwoju i szukania nowych projektów, które mogą utrzymać lub poprawić kondycję firmy. Praktyczne wskazówki oraz przykłady dobrych praktyk i sukcesów innych firm pokazały, że korzystanie z takich źródeł jest sensowne. Przedsiębiorcy są świadomi, że staranie się o środku unijne wiąże się z nakładem czasu, procedurami i licznymi obowiązkami. Dzięki większej wiedzy w tym temacie rosną jednak szanse na powodzenie.

Nadal dostępne są fundusze unijne

Przedstawiciele przedsiębiorców otrzymali na spotkaniu kompleksową wiedzę na temat źródeł wsparcia ze środków unijnych. Są one dostępne na projekty:

  • badawczo – rozwojowe,
  • innowacyjne,
  • inwestycyjne,
  • w zakresie zielonych inwestycji.

Te pierwsze, o charakterze badawczym, zwróciły szczególną uwagę firm. Zapewne dlatego, że Polska z funduszy europejskich na takie cele ma dostępny największy budżet dla przedsiębiorców. Ważne z perspektywy przedsiębiorców okazało się także wsparcie na promocję swojej marki, zwłaszcza za granicą. Udział w targach czy misjach gospodarczych pozwala budować lepszą pozycję konkurencyjną na rynku międzynarodowym. Nie zapomnieliśmy także o możliwościach wspierania rozwoju kompetencji – szkoleniach i doradztwie dla firm.

Instrumenty wsparcia można ze sobą łączyć

Cenną część spotkania stanowiły informacje o innych możliwościach finansowania, np. z programów realizowanych na poziomie Komisji Europejskiej albo z grantów rządowych. Są to opcje, o których mówi się mniej i są mało rozpoznawalne w branży. Stanowią natomiast ciekawą alternatywę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy konkurencja we wnioskowaniu w niektórych konkursach z funduszy europejskich jest bardzo duża.

Eksperci prowadzący spotkanie wytłumaczyli możliwości łączenia źródeł finansowania także z innymi instrumentami – takimi jak ulgi podatkowe (np. na B+R czy robotyzację) oraz zwolnienia podatkowe w Polskiej Strefie Inwestycji.

Spotkanie zorganizowaliśmy w projekcie Fundusze europejskie na rozwój firm w perspektywie finansowej 2021-2027 finansowanym z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021 – 2027. Projekt realizuje Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Business Centre Club. W organizacji wydarzenia dla branży motoryzacyjnej wspierał nas Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, który działa w strukturach Lewiatana.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Działy

Reklama