PGE jest zainteresowana nabyciem od spółki ZE PAK 100% udziałów spółki PAK CCGT Sp. z o.o., realizującej projekt gazowy na terenie Elektrowni Adamów, oraz 50 proc. akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialnej za projekt jądrowy. W tym celu PGE i ZE PAK podpisały porozumienie w zakresie ustalenia warunków zakupu projektu gazowego i jądrowego. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania due dilligence, czyli badania kondycji obydwu podmiotów, z udziałem doradców zewnętrznych, co jest warunkiem zawarcia umowy.
– Polska energetyka potrzebuje stabilnych i elastycznych mocy gazowych działających w podstawie, jako kluczowych – obok OZE – źródeł energii w Polsce. Możliwość przejęcia realizowanego już projektu budowy bloku gazowo-parowego o mocy ponad 560 MW na terenie byłej elektrowni węglowej Adamów wpisuje się w kierunki strategiczne rozwoju Grupy PGE. Projekt pozwoliłby na poszerzenie naszego portfela inwestycji gazowych, ale też na zwiększenie naszego potencjału wytwórczego, a co najważniejsze w relatywnie krótkim czasie mógłby zapewnić pewne i stabilne dostawy energii do polskich domów – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Równocześnie kluczem do pełnej niezależności energetycznej Polski pozostaje energetyka jądrowa. Dlatego jako Grupa PGE podejmujemy konkretne działania związane z uzyskaniem pełnej kontroli nad projektem jądrowym realizowanym przez spółkę PGE PAK Energia Jądrowa. W naszej ocenie zapewni nam to większe możliwości w zakresie prowadzenia analiz dodatkowych lokalizacji projektu jądrowego w porozumieniu z administracją rządową, która wyznacza kierunki działań w Polsce w tym zakresie – dodaje Dariusz Marzec.
Spółka PAK CCGT Sp. z o.o. odpowiedzialna jest za budowę bloku gazowo-parowego klasy 600 MWe wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie byłej Elektrowni Adamów. Projekt posiada już generalnego wykonawcę, na którego zostało wybrane konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH Co KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos S.A. Elektrownia w aukcji rynku mocy uzyskała 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym 493 MW od 2026 r.
Spółka PGE PAK Energia Jądrowa została powołana w 2023 r. przez PGE i ZE PAK w celu prowadzenia działań przygotowawczych pod kątem możliwości realizacji budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim o łącznej mocy 2,8 GW. Każdy z właścicieli ma po 50% akcji w tym podmiocie. Odkupienie od ZE PAK 50% ich akcji uczyni z PGE jedynego właściciela projektu jądrowego.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA