Technologie

Elektrownia jądrowa – zaprasza na wirtualny spacer z perspektywy dozoru jądrowego

W Polsce trwają przygotowania do budowy elektrowni jądrowej. Na co w takim obiekcie szczególną uwagę zwracają inspektorzy dozoru jądrowego? Które elementy elektrowni są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego? Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) przygotowała przestrzenną animację, która ukazuje elektrownię przez stosowane w niej rozwiązania bezpieczeństwa.

– PAA przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową i eksploatacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dla nas kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną tego obiektu ­– podkreśla Andrzej Głowacki, Prezes Agencji.

W animacji prezentujemy elementy elektrowni, które z punktu widzenia dozoru są szczególnie istotne, wskazujemy i wyjaśniamy także fundamentalne funkcje bezpieczeństwa obowiązujące w każdej elektrowni jądrowej. Zapoznajemy naszych widzów również z barierami ochronnymi w reaktorze jądrowym.

Pierwszy krok – zezwolenie

Zanim państwowy inwestor – spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpocznie budowę na Pomorzu, konieczne jest uzyskanie szeregu zezwoleń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Pierwszym jest zezwolenie na budowę.

– Rola dozoru jądrowego w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej jest bardzo ważna – zwraca uwagę Andrzej Głowacki. – PAA sprawuje nadzór w zakresie bezpieczeństwa jądrowego nad działaniami związanymi z budową, rozruchem i eksploatacją elektrowni jądrowej, a w przyszłości także likwidacją elektrowni. Agencja będzie obecna na wszystkich etapach życia tego projektu.

Pierwszy krok do uzyskania zezwolenia Prezesa PAA to wniosek, jaki inwestor wraz z całą dokumentacją złoży do Agencji.

– Dla nas oznacza to konieczność drobiazgowej weryfikacji kilkudziesięciu tysięcy stron skomplikowanej dokumentacji projektowej pod kątem bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i ochrony fizycznej. Będziemy też sprawdzać zgodność z polskimi i międzynarodowymi normami oraz przepisami. W przypadku zezwolenia na budowę obiektu jądrowego PAA ma 2 lata na tę weryfikację. To na nas będzie spoczywać końcowa odpowiedzialność za dokonanie niezależnej oceny dozorowej – mówi Andrzej Głowacki. Prezes PAA podkreśla jednocześnie, że to inwestor i operator odpowiadają za bezpieczną realizację całego procesu inwestycyjnego, a następnie  późniejszą bezpieczną eksploatację elektrowni jądrowej.

Perspektywa dozoru jądrowego – bezpieczeństwo przede wszystkim

Na co eksperci PAA będą zwracać uwagę przy analizie dokumentacji, a następnie przy nadzorze nad realizacją inwestycji? To wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Elektrownia jądrowa to kompleks budynków oraz wielu systemów. Niektóre z nich mają komponenty czy elementy konstrukcji i wyposażenia, które są szczególnie istotne dla bezpieczeństwa jądrowego. Zadaniem ekspertów Agencji będzie sprawdzenie czy te systemy, elementy konstrukcji i wyposażenia spełniają swoje funkcje oraz czy są zaprojektowane i wykonane zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami bezpieczeństwa.

Jak więc wygląda elektrownia jądrowa okiem dozoru? Zapraszamy na wirtualny spacer po tym obiekcie wraz z ekspertami PAA.

Wideo: https://youtu.be/Ne7Nwo3sGSg

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Działy

Reklama