1 stycznia 2025 r. zmienił się kod olejów napędowych, w tym lekkich olejów opałowych z CN 2710 19 43 na kody CN 2710 19 42 oraz CN 2710 19 44. Zmiana wymusza na przedsiębiorcach posiadających koncesję w zakresie paliw ciekłych oraz wpisanych do rejestru podmiotów przywożących, złożenie do Prezesa URE wniosku uwzględniającego te zmiany. Regulator przygotował stosowne formularze. 30 stycznia br. mija czas na ich przesłanie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej[1], dotychczas stosowany kod oleju napędowego CN 2710 19 43 został zmieniony na CN 2710 19 44. Jednocześnie od 1 stycznia 2025 r. hydrorafinowany olej roślinny (HVO) jest oznaczany kodem CN 2710 19 42.
Zmiana kodów CN w Unii Europejskiej/przez Komisję Europejską (tzw. Nomenklatury Scalonej[2]) wymusiła zmianę przepisów krajowych, czego następstwem jest rozporządzenie Ministra Przemysłu[3], które nowelizuje rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z 2019 r. określające szczegółowy wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Nowelizacja ww. rozporządzenia weszła w życie 1 stycznia 2025 r.
Złożenie wniosku w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ww. nowelizacji umożliwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na dotychczasowych warunkach do czasu rozpatrzenia wniosku przez Prezesa URE.
Powyższa zmiana wprowadza obowiązki dla dwóch grup przedsiębiorców:
- posiadających koncesję w zakresie paliw ciekłych,
- wpisanych do rejestru podmiotów przywożących.
Przedsiębiorcy, którzy w koncesji w zakresie paliw ciekłych mają wpisany olej napędowy lub olej napędowy do celów grzewczych o kodzie CN 2710 19 43, powinni złożyć wniosek o zmianę koncesji. Wzór wniosku jest dostępny na stronie URE.
Przedsiębiorcy, którzy we wpisie do rejestru podmiotów przywożących mają wpisany olej napędowy o kodzie CN 2710 19 43, powinni złożyć wniosek o zmianę wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Wzór wniosku jest dostępny na stronie URE.
Wskazówki praktyczne dla obu grup przedsiębiorców:
- wniosek należy złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do 30 stycznia 2025 r.,
- wniosek jest zwolniony z opłaty skarbowej i nie trzeba dołączać do niego załączników,
- wniosek powinien zostać podpisany przez osoby upoważnione do reprezentowania przedsiębiorcy,
- w przypadku działania przez pełnomocnika konieczne będzie przedstawienie oryginału stosownego pełnomocnictwa wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
[1] Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2522 z dnia 23 września 2024 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.
[2] Nomenklatura scalona (CN) jest ośmiocyfrowym systemem kodowania UE, obejmującym kody Systemu Zharmonizowanego (HS) z dalszymi podpodziałami UE. Służy ona wspólnej taryfie celnej UE i dostarcza statystyki dotyczące handlu wewnątrz UE oraz między UE a resztą świata.
[3] Rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 24 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki