Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Wsparcie produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu: Prezes URE ogłasza harmonogram aukcji na premię kogeneracyjną na 2025 rok

W 2025 r. odbędą się cztery aukcje na premię kogeneracyjną, według harmonogramu ogłoszonego przez Prezesa URE. Aukcje będą przeprowadzane raz na kwartał, w następujących terminach:

Kto może wziąć udział w aukcjach?

Aukcyjny system wsparcia źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW.

Kiedy zostaną ogłoszone aukcje w 2025 r.?

Ogłoszenie harmonogramu aukcji nie jest równoznaczne z ogłoszeniem aukcji. Każda z planowanych wg. powyższego harmonogramu aukcji zostanie ogłoszona nie później niż na 45 dni przed jej rozpoczęciem. Formalne ogłoszenie Prezesa URE[2] zostanie opublikowane m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej URE. W ogłoszeniu podane zostaną: dokładny termin przeprowadzenia aukcji oraz maksymalna ilość i wartość energii elektrycznej, której sprzedaż może zostać objęta wsparciem w postaci premii kogeneracyjnej.

Jak będą przebiegały aukcje?

Aukcje przeprowadzane są w formie pisemnej, dlatego należy przygotować ofertę w postaci papierowej i dostarczyć ją w zamkniętej kopercie do siedziby Urzędu, we wskazanym w ogłoszeniu terminie. Na stronie internetowej URE dostępne są do pobrania aktualne formularze ofert.

Każdy z wytwórców może w danej aukcji przedstawić więcej niż jedną ofertę, o ile dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. W przypadku złożenia co najmniej trzech ważnych ofert, aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do wytworzonej w jednostce kogeneracji, wprowadzonej do sieci i sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) i których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji albo 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami (jeżeli ilość i wartość z ogłoszenia danej aukcji nie zostaną przekroczone).

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez URE poradnikiem dla przedsiębiorców – jak prawidłowo wypełnić ofertę do aukcji CHP.

***

  • Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiej technologii jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie. Sprawność źródła wytwarzającego energię w kogeneracji może przekraczać nawet 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni bardzo trudno osiągnąć poziom 50 proc.
  • Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru.
  • Opisany wyżej system zastąpił wcześniejszy mechanizm wsparcia, bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.
  • W 2024 r. przeprowadzono cztery aukcje na premie kogeneracyjną. O ich wynikach informowaliśmy w marcuw czerwcuwe wrześniu oraz w grudniu.

[1] Na podstawie art. 16 ust. 1a ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji.
[2] Art. 20, tamże.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama