Elektroenergetyka

Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu Rady UE ds. Energii w Brukseli

Ministra Paulina Hennig-Kloska wzięła udział w Radzie Unii Europejskiej ds. Energii, gdzie zaprezentowała informację dot. polskiej prezydencji i jej priorytetów w Radzie UE w I połowie 2025 r. W spotkaniu, które dotyczyło także tematów bieżących Rady ds. Energii 16 grudnia 2024 r. w Brukseli wziął udział także wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

– Przez kolejne 6 miesięcy, w trakcie naszych prac, będziemy skupiać się na 3 zasadniczych priorytetach. Pierwszym jest oczywiście bezpieczeństwo, które jest hasłem przewodnim polskiej prezydencji. Jednym z tematów, o którym będziemy chcieli rozmawiać będzie bezpieczeństwo energetyczne, w tym wzmocnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Kolejnym priorytetem jest konkurencyjność i jej poprawa naszego przemysłu, zwłaszcza energochłonnego. Trzecim priorytetem jest Ukraina: będziemy rozmawiać o odbudowie Ukrainy, jak ją wspierać przez kolejne miesiące oraz jak przyśpieszyć rozmowy akcesyjne – mówiła Ministra Paulina Hennig-Kloska.

Polska prezydencja dokona również podsumowania stanu realizacji celów REPowerEU, w tym w odniesieniu do dążenia do pełnego zaprzestania importu rosyjskich paliw kopalnych do UE.

– Z niecierpliwością czekamy również na komunikat w sprawie Clean Industrial Deal (CID), który pomoże nam skupić się na problemie malejącej konkurencyjności gospodarki UE. Jako prezydencja chcielibyśmy zainicjować dyskusję na temat problemów gospodarki UE, wysokich cen energii czy zależności od importu kluczowych zielonych technologii – mówiła Min. Hennig-Kloska.

Polska zamierza również przeprowadzić dyskusję o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie w kolejnych latach, jak odbudować jej system energetyczny czy pomóc zabezpieczyć dostawy materiałowe oraz prąd.

– Chcemy także czynić postępy w rozmowach akcesyjnych w sektorze energetycznym, który jest zaawansowany w przyjmowaniu przepisów unijnych – mówiła Hennig-Kloska.

Na marginesie Rady ministra Paulina Hennig-Kloska odbyła także szereg spotkań bilateralnych. Spotkała się między innymi ze szwedzką ministrą ds. energii i przedsiębiorczości Ebbą Busch, niemiecką delegacją na czele z Philippem Nimmermannem, sekretarzem stanu w federalnym ministerstwie gospodarki i działań na rzecz klimatu. O sprawach prezydencji i polskich priorytetach rozmawiała ze słowacką wicepremier i minister gospodarki Denisą Sakovą. W kuluarach Rady UE szefowa MKiŚ spotkała się także z ministrą ds. transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych Hiszpanii Sarą Aagesen Muñoz oraz ministrem energii Litwy Žygimantasem Vaičiūnasem.

1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejne szczęść miesięcy będziemy odgrywać rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc spotkaniom na wszystkich szczeblach Rady i reprezentując Radę Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewodniczyć będzie dwóm Radom:

  1. Radzie ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) na której naszym priorytetem będą kwestie dotyczące: bezpieczeństwa energetycznego i eliminacji rosyjskich paliw kopalnych z rynku energetycznego UE jak i konkurencyjności europejskiej gospodarki;
  2. oraz Radzie ds. Środowiska (ENVI) gdzie istotną rolę odegrają zagadnienia związane z bezpieczeństwem klimatycznym i adaptacją oraz walka z dezinformacją klimatyczną.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama