Zainteresowanie inwestorów rynkiem biogazu z roku na rok rośnie. Ich działania są jednak wstrzymywane przez ograniczenia w systemach wsparcia. To najważniejszy wniosek panelu dyskusyjnego „Biogaz w 2024 – przyśpieszenie czy stagnacja?”, który odbył się podczas IX edycji Kongresu Biogazu. Polską Spółką Gazownictwa w wydarzeniu reprezentował Dyrektor Departamentu Rozwoju Grzegorz Wielgus.
Podczas debaty przedstawiciel PSG wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska Spółka Gazownictwa odnotowuje wyraźny wzrost zainteresowania inwestorów wprowadzeniem „zielonego” gazu do sieci. W samym 2024 r. tylko przez 11 miesięcy do PSG wpłynęło 441 wniosków, a do 12 grudnia wydano 124 warunki przyłączenia i 179 informacji o możliwości przyłączenia. Mimo tak dużego zainteresowania inwestycjami w sektorze biogazowym do dziś Polska Spółka Gazownictwa zawarła jedynie 8 umów o przyłączenie do sieci gazowej, z czego pierwsza została zawarta w 2017 r.
– Polska Spółka Gazownictwa jest gotowa do realizacji tych przyłączeń, jednak klienci wnioskują o przesunięcie terminu z uwagi na brak ostatecznych decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy obiektów i niemożność rozpoczęcia wytwarzania biometanu – wskazał Dyrektor Departamentu Rozwoju w PSG i dodał, że przewiduje przyłączenie pierwszej biometanowni do sieci PSG w 2025 r.
Przedstawiciel PSG wraz z innymi uczestnikami panelu dyskutował nad przyczynami opóźnień w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Uczestnicy panelu zgodzili się, że jedną z głównych przeszkód jest brak stabilnej i przejrzystej legislacji oraz wynikające z tego wątpliwości dotyczące finansowania inwestycji. Klienci oczekują bowiem większej jasności co do dostępnych form wsparcia. Mimo dużego zainteresowania rynku, korzystnych warunków lokalizacyjnych oraz potencjału polskiego rolnictwa w zakresie dostarczania substratów do pracy biometanowni, brak pewności warunków inwestycyjnych wciąż stanowi istotną barierę. Przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa wskazał, że dobrym rozwiązaniem, jakie zostało już wprowadzone we Francji, mogłaby być wieloletnia gwarancja ceny biometanu, która umożliwiłaby zwrot zainwestowanych środków w budowę biometanowni.
W panelu uczestniczyli również Sabine Dujacquier z Polskiej Grupy Biogazowej, Józef Adam Kowalczyk z Fundacji Euro-Most, Agnieszka Ozga z GAZ-SYSTEM, poseł na Sejm RP Marek Sawicki oraz Łukasz Tomaszewski, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Źródło: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.