Paliwa dla energetyki

Poparcie dla energii z atomu jest największe w historii badania opinii publicznej realizowanego w Polsce od 12 lat

Budowę elektrowni jądrowej w Polsce popiera 92,5% respondentów- wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 r. Jednocześnie 79,6% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. To najlepsze wyniki w historii badania realizowanego co roku od 2012 r. Wyniki ankiet podczas spotkania Wiceministra Przemysłu i Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciecha Wrochny z dziennikarzami w siedzibie resortu w Warszawie 11 grudnia 2024 r. zaprezentował dyrektor Departamentu Energii Jądrowej MP Paweł Gajda.

Badanie z listopada 2024 r. wskazuje, że 92,5% ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 67,9% robi to w sposób zdecydowany). Z kolei 5,9% jest przeciwnego zdania, przy czym odsetek osób zdecydowanie przeciwnych wynosi 2,8%.

Większość badanych (79,6%) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8% jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego.

90,3% respondentów uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 94,2% jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Badani swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej oceniają średnio na ocenę dobrą (3,9) – w trakcie badania 65,1% respondentów wskazało na ocenę dobrą lub wyższą. Jednocześnie 96,6% badanych uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej.

Źródłami, z których respondenci najczęściej czerpią informacje o energetyce jądrowej, są Internet 72,3%, telewizja 34,7% oraz rozmowy ze znajomymi 29,1%.

Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE w dniach 12-28 listopada 2024 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 2060 mieszkańców Polski w wieku 15-75 lat.

O wynikach badań więcej na stronie – https://www.gov.pl/web/polski-atom/925-proc-polakow-za-budowa-elektrowni-jadrowych-w-polsce

Źródło: Ministerstwo Przemysłu

Działy

Reklama