Technologie

Łączność krytyczna NC ER w elektrociepłowniach PGE

Zakończono wdrożenie usługi łączności krytycznej w 9 elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, dostosowując ich systemy komunikacyjne do standardów bezpieczeństwa NCER (ang. Network Code on Emergency and Restoration). Projekt zapewnia natychmiastową i niezawodną łączność między jednostkami PGE a operatorami systemów dystrybucyjnych
w Polsce. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w sytuacjach awaryjnych. Za wdrożenie usługi odpowiedzialna była spółka PGE Systemy.

Usługa łączności krytycznej realizowana jest za pomocą systemu VoIP oraz telefonii satelitarnej, które zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność połączeń dzięki niepublicznym i niezależnym łączom komunikacyjnym, które działają przez minimum 24 godz. po zaniku zasilania. Wdrożenie tej technologii pozwala elektrociepłowniom – jako znaczącym użytkownikom sieci (SGU – Significant Grid Users) – spełnić wymagania NCER, wspierając stabilne funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Wdrożenie systemu łączności krytycznej opartego na technologii VoIP oraz telefonii satelitarnej znacząco zwiększa gotowość operacyjną elektrociepłowni i zapewnia niezawodną komunikację między Centrami Operacyjnymi a lokalnym OSD. Natomiast niezawodna łączność to fundament bezpieczeństwa, niezbędny zarówno w codziennym nadzorze operacyjnym, jak i w sytuacjach wymagających błyskawicznej reakcji – mówi Robert Błaszczak, Ekspert ds. Telekomunikacji z Departamentu Telekomunikacji PGE Systemy.

– Realizacja łączności krytycznej w Oddziałach PGE Energia Ciepła ma zapewnić bezpieczeństwo komunikacji. Spółkom ciepłowniczym dostarczono także system telefonii satelitarnej, który ma służyć jako łączność rezerwowa na wypadek awarii połączeń podstawowych – mówi Robert Rostek, Kierownik Projektu z Departamentu Zarządzania Projektami PGE Systemy.

Kodeksy sieciowe NCER to zbiór europejskich regulacji zapewniających stabilność systemu elektroenergetycznego oraz umożliwiających jego sprawne przywracanie po awariach. Na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2196 operatorzy systemów przesyłowych, dystrybucyjnych oraz kluczowi użytkownicy sieci, w tym jednostki wytwórcze, takie jak obiekty PGE, są zobowiązani do spełnienia rygorystycznych standardów operacyjnych. Wymogi te obejmują zapewnienie niezawodnej komunikacji krytycznej i procedur, które są kluczowe dla efektywnego reagowania w sytuacjach kryzysowych i utrzymania bezpieczeństwa sieci.

W projekcie uczestniczyło 9 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła:

  • PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni – największe kogeneracyjne źródła ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, które pokrywają ponad połowę zapotrzebowania cieplnego mieszkańców Trójmiasta, Rumi, Redy i Gminy Kosakowo;
  • PGE Toruń, Elektrociepłownia w Toruniu – nowoczesna jednostka gazowa z turbinami gazowymi typu lotniczego, działająca w systemie wysokosprawnej kogeneracji, produkująca energię elektryczną i ciepło dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej do ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia;
  • PGE Energia Ciepła Oddział Bydgoszcz – składa się z dwóch jednostek wytwórczych: Elektrociepłowni Bydgoszcz I i Elektrociepłowni Bydgoszcz II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczającej ok. 4,6 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90% mieszkańców miasta zasilanej z miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • PGE Energia Ciepła Oddział Szczecin, Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany – największy producent energii elektrycznej i ciepła w Szczecinie. W skład oddziału wchodzą zlokalizowane w Szczecinie Elektrociepłownia Szczecin i Elektrociepłownia Pomorzany oraz system ciepłowniczy w Gryfinie.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Lublinnajwiększe źródło energii elektrycznej i ciepła na Lubelszczyźnie. Zabezpiecza ponad 60% zapotrzebowania miejskiego systemu ciepłowniczego Lublina, w tym ok. 90% ciepła wytwarzane jest w kogeneracji. Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków gwarantuje również bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla Lublina, pokrywając maksymalne zapotrzebowanie miasta.
  • PGE Energia Ciepła Oddział Rzeszów – producent ciepła i energii elektrycznej, zaspokajający ponad połowę potrzeb grzewczych miasta Rzeszowa. Obecnie 80% ciepła produkowane jest z gazu, z kolei 14% udaje się odzyskać z termicznego przetwarzania w ITPOE odpadów komunalnych. Oddział dysponuje obecnie zainstalowaną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz cieplną 528 MWt.
  • Elektrociepłownia „Zielonej Góra” – producent ciepła i energii elektrycznej oraz dystrybutor i jedyny dostawca ciepła do systemu ciepłowniczego w Zielonej Górze, którego jest właścicielem. EC „Zielona Góra” 100% energii elektrycznej i ponad 90% ciepła wytwarza w bloku gazowo-parowym zasilanym gazem ziemnym ze złóż krajowych. Pozostałą ilość ciepła produkuje w nowoczesnych kotłach gazowo-olejowych, w których gaz jest paliwem podstawowym.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

Działy

Reklama