W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach 4 grudnia odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej. Uczestniczyli w niej Doradca Prezydenta RP – Łukasz Rzepecki, przedstawiciele rządu: Minister Przemysłu – Marzena Czarnecka i Minister Aktywów Państwowych – Jakub Jaworowski, parlamentarzyści, eurodeputowani, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, członkowie zarządów spółek, reprezentanci świata nauki oraz instytucji związanych z PGG, a także dyrektorzy oraz pracownicy Polskiej Grupy Górniczej. Podczas Akademii kilkudziesięciu pracowników spółki uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i stopniami górniczymi. W części artystycznej wystąpił Marcin Wyrostek z zespołem Corazon i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, prezentując śląskie motywy i tradycyjne melodie w nowych aranżacjach.
Gości uczestniczących w Akademii Barbórkowej tradycyjnie przy wejściu witali przedstawiciele Zarządu Polskiej Grupy Górniczej – Marek Skuza, Wiceprezes ds. Produkcji oraz Iwona Szczygioł Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży. Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od Hymnu Polski oraz Hymnu Górniczego w wykonaniu Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej pod batutą Mirosława Kaszuby.
W imieniu Zarządu Polskiej Grupy Górniczej gości powitał Marek Skuza – Wiceprezes Zarządu PGG ds. Produkcji.
– PGG to solidna i rzetelna firma, która realizuje swoją misję i stawiane przez właścicieli zadania – mówił podczas wydarzenia Marek Skuza. – W tym roku doszły nam kolejne – dostosowanie się do zmniejszonego o kilka mln ton zapotrzebowania na węgiel i przygotowania do transformacji energetycznej. Co istotne – nie mówimy i małym i powolnym zmniejszeniu zapotrzebowania, a o tąpnięciu. Ekstremalna kontrola kosztów przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i utrzymaniu jakości. Szukanie nisz rynkowych, kreatywność handlowa – to tylko przykłady tego co zrobiliśmy. Górnictwo to dyscyplina zespołowa – nie udało by się to wszystko gdyby nie ogromny wysiłek i determinacja całego zespołu: dyrektorów centrali, kopalń, zakładów i wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Dziękuję za Waszą otwartość na zmiany, elastyczność, za ciężką pracę. Dziękuję klientom za dobrą współpracę – bez Was nie ma nas. Dziękuję stronie społecznej za otwartość do rozmów i konstruktywny dialog, dziękuję radzie nadzorczej, instytucjom nadzoru górniczego, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, uczelniom, instytutom badawczym za owocną wspólną pracę i gotowość do pomocy. Dziękuję dostawcom za umiejętność dostosowania się i elastyczność, a czasami za cierpliwość. Jestem pewien, że z takim zespołem jaki jest w Polskiej Grupie Górniczej poradzimy sobie z każdym wyzwaniem które przed nami się pojawi. Uwzględniając tempo transformacji będziemy redukować moce produkcyjne przy zachowaniu zobowiązań wynikających z zapisów umowy społecznej. Jest możliwe dzięki systemowi wsparcia – to dzięki tej dotacji funkcjonujemy i zapewniam że bardzo to wsparcie doceniamy. Transformacja to nie tylko wygaszanie, ale też tworzenie czegoś nowego. Mamy w planach szereg takich przedsięwzięć – to m.in. projekty z obszaru ekoenergii czy też współpraca z przemysłem zbrojeniowym czy Kolejami Śląskimi. To właśnie transformacja w kolejnych latach będzie na równi z bieżącą produkcją węgla kamiennego. Chciałbym zapewnić i złożyć przed Państwem taką deklarację, że w każdym podejmowanym przez nas działaniu czy decyzji najważniejsi będą dla nas nasi pracownicy. To oni są największą wartością naszej firmy.
Głos zabrała także Minister Przemysłu Marzena Czarnecka.
– Najważniejszy jest aspekt społeczny – to człowiek pozostaje w centrum naszych działań. Dlatego realizujemy transformację energetyczną w zgodzie z zapisami Górniczej Umowy Społecznej. Rząd polski szanuje te zapisy – podkreślała podczas uroczystości Minister Czarnecka.
W uroczystości uczestniczył także Minister Aktywów Państwowych – Jakub Jaworowski. W swoim wystąpieniu poruszył wątek bezpieczeństwa energetycznego Polski.
– Bezpieczeństwo energetyczne Polski jeszcze przez długie lata będzie opierało się o paliwa kopalne. Pracujemy wspólnie z Ministerstwem Przemysłu i Ministerstwem Klimatu i Środowiska nad rozwiązaniami, które pomogą w budowaniu tego bezpieczeństwa na przyszłość i umożliwią utrzymanie rynku zbytu na węgiel w trudnym okresie transformacji, bo bez tego Polska nie osiągnie bezpieczeństwa energetycznego – mówił Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych.
Wśród występujących gości był również Leszek Pietraszek – wicemarszałek woj. Śląskiego, do niedawna prezes Polskiej Grupy Górniczej.
– Dobrze wrócić do domu…Stęskniłem się za Wami – tymi słowami swoje wystąpienie na Akademii Barbórkowej rozpoczął Leszek Pietraszek. – Musimy podjąć działania, uczynić górnictwo lżejszym, zwinniejszym, mocniejszym, takim, by mogło spokojnie funkcjonować w kolejnych latach, dając bezpieczeństwo krajowi, górnikom, ich rodzinom ale także ludziom pracującym w otoczeniu górnictwa. Ważne byśmy traktowali górników jak partnerów, byśmy pamiętali, że mają prawo do zdania ale także do informacji na temat ich przyszłości i byśmy dotrzymywali słowa. Górnicy to twardzi, mądrzy i wymagający ludzie. Wiedzą w którym miejscu jest ich branża i chcą wiedzieć, co uprawnione , do którego miejsca i w jakim tempie ona zmierza. Drodzy Przyjaciele – kończąc chcę powiedzieć, że jesteście znakomitymi fachowcami w swojej dziedzinie. Górnictwo Was takich potrzebuje! – mówił Leszek Pietraszek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Uhonorowanie zasłużonych dla górnictwa
Barbórkową tradycją jest honorowanie ludzi zasłużonych dla polskiego górnictwa. W czasie uroczystości uhonorowanych zostało kilkudziesięciu pracowników spółki odznaczeniami państwowymi, resortowymi i stopniami górniczymi.
Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach nadał za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, wysokie odznaczenia państwowe. Medalem Złotym „Za Długoletnią Służbę” uhonorowano 4, Medalem Srebrnym 6, a Medalem Brązowym 3 osoby. Odznaczenia wręczyli Łukasz Rzepecki – doradca Prezydenta RP oraz Iwona Szczygioł, Wiceprezes Zarządu PGG.
W liście skierowanym do pracowników Polskiej Grupy Górniczej Prezydent RP Andrzej Duda złożył życzenia barbórkowe oraz gratulacje osobom odznaczonym. List odczytał obecny na uroczystości Łukasz Rzepecki, Doradca Prezydenta RP.
– Z okazji uroczystości barbórkowych składam Pracownikom Polskiej Grupy Górniczej oraz ich najbliższym serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Życzę bezpiecznej i stabilnej pracy, z pożytkiem dla całej Państwa społeczności i wszystkich Polaków którzy korzystają z efektów pracy pod ziemią. W sposób szczególny zwracam się z gratulacjami do osób odznaczonych dzisiaj medalami za długoletnią służbę. Dziękuję za Panstwa sumienną pracę, na rzecz polskiego górnictwa a dzięki temu również na rzecz stabilności rodzimej gospodarki i polskiego bezpieczeństwa energetycznego – napisał w liście Andrzej Duda, Prezydent RP.
Podczas uroczystości wręczono także medale “Zasłużony dla Górnictwa” – te odznaczenia otrzymało 14 osób oraz Stopnie Górnicze, przyznane 10 pracownikom spółki. Medale i awanse wręczyli Marzena Czarnecka, minister przemysłu oraz Marek Skuza, Wiceprezes Zarządu PGG.
Część artystyczna Akademii Barbórkowej
W części artystycznej wystąpił Marcin Wyrostek z zespołem Corazon i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. Artyści zaprezentowali śląskie motywy i tradycyjne melodie w nowych aranżacjach. Wśród nowych interpretacji uczestnicy wydarzenia wysłuchali takie utwory jak: “Dzieweczko ze Śląska”, “Poszła Karolinka do Gogolina” czy “Starzyk”.
Zapis wydarzenia dostępny jest na stronie fb Polskiej Grupy Górniczej oraz w serwisie YouTube.
Źródło: POLSKA GRUPA GÓRNICZA S.A.