PGE Energia Ciepła i PGE Toruń podpisały z Miastem Toruń list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju i utrzymania efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego w Toruniu oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców w długoterminowej perspektywie. To ważny krok na rzecz efektywności energetycznej miasta i ochrony powietrza.
PGE Toruń, jak i Gmina Miasta Toruń z racji odpowiedzialności za długoterminowe zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego miasta, chcą podejmować wspólne działania dla utrzymania efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego, jak i budynków, co przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców Torunia.
Do sieci ciepłowniczej Torunia, której właścicielem jest PGE Toruń, ciepło wprowadzane jest obecnie z trzech źródeł ciepła: z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (ok. 91%) i dwóch źródeł odnawialnych, co powoduje, że toruński system ciepłowniczy spełnia obecnie (do końca 2027 r.) wymogi efektywnego energetycznie, zgodnie z dyrektywą o efektywności energetycznej. List intencyjny określa możliwości podjęcia wspólnych działań inwestycyjnych dla utrzymania efektywności systemu ciepłowniczego w kolejnych latach.
– Jako producent i dostawca ciepła dla ponad 100 tys. mieszkańców Torunia zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa. Ze względu na przyszłe wymogi oraz regulacje unijne związane z większym udziałem w systemie ciepłowniczym ciepła ze źródeł odnawialnych, konieczne jest wspólne z włodarzami Miasta wypracowanie rozwiązań dla utrzymania dalszej efektywności energetycznej toruńskiego systemu. Jest to niezbędne dla zapewnienia niezawodnych dostaw ciepła dla mieszkańców. Podpisanie Listu intencyjnego z Gminą Miasta Toruń umożliwi nam rzetelne i optymalne zaplanowanie kolejnych inwestycji zwiększających udział OZE w systemie – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.
– Toruń chce być miastem ekologicznym, z czystym powietrzem. Efektywny system ciepłowniczy z kolejnymi odnawialnymi źródłami ciepła i energii to wyzwanie, ale i szansa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Podpisanie Listu intencyjnego pokazuje nasze podejście do zmian w ciepłownictwie i poprawy efektywności energetycznej budynków. Dlatego nasze miejskie budynki przechodzą termomodernizacje i przyłączane są do sieci ciepłowniczej, o czym świadczy niedawno podpisane Porozumienia o podłączenie 49 budynków gminny zarządzanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Z PGE Toruń planujemy wdrażać nowoczesne rozwiązania, które przyniosą korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu – mówi Paweł Gulewski, Prezydent Torunia.
W ramach określonych w liście działań zostaną przeanalizowane możliwości inwestycyjne w zakresie, między innymi: zwiększenia udziału OZE w wytwarzaniu ciepła celem utrzymania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, likwidacji przydomowych kotłowni – szczególnie na zabytkowych obszarach Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia, edukacji i racjonalizacji zużycia ciepła przez odbiorców, modernizacji ciepłociągów oraz rozwoju systemów ciepłowniczych w lewobrzeżnej części miasta.
Przyłączenie budynków do efektywnego systemu ciepłowniczego i rezygnacja z przydomowych kotłowni poprawia stan powietrza w mieście i jest jednym z najskuteczniejszych sposób walki z niską emisją w miastach. PGE Toruń od wielu lat pomaga klientom w przyłączaniu budynków do sieci ciepłowniczej poprzez realizację programów dofinasowań do wymiany instalacji odbiorczych w budynkach. W efekcie, w ciągu kilkunastu lat przekazano około 1,5 mln zł dofinansowania, przyłączono ponad 360 budynków i lokali, zredukowano dzięki temu obecność pyłów w powietrzu o 145 ton a dwutlenku węgla o 5 650 ton, czyli tyle ile pochłania rocznie 1000 drzew.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA