Dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) otrzymał projekt pn. „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik”.
5 listopada br. spółka zawarła z krakowskim Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym, który jest instytucją wdrażającą dla Programu FEniKS umowę o dofinansowanie projektu: „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik”. Wartość zadania została oszacowana na 595,5 mln PLN, natomiast przyznane dofinansowanie wyniesie 199,2 mln PLN, co stanowi ponad 30% wartości inwestycji
– Wsparcie finansowe dla inwestycji prowadzonych przez GAZ-SYSTEM, uzyskane w ramach funduszy europejskich, podkreśla ich znaczenie dla procesu transformacji polskiego systemu energetycznego. Nowy gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik jest przedsięwzięciem kluczowym dla przesyłu gazu w województwach opolskim i śląskim. Jego budowa umożliwi także dostawy gazu do powstającego w Rybniku bloku gazowo-parowego – zauważył Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.
Projekt składa się z dwóch zadań inwestycyjnych:
- gazociągu Kędzierzyn – Koźle – Racibórz o długości 37 km i średnicy 1000 mm,
- gazociągu Racibórz – Oświęcim, etap I Racibórz – Rybnik o długości 38,7 km i średnicy 700 mm.
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) stanowi kontynuację programu Infrastruktura i Środowisko, który funkcjonował w dwóch wcześniejszych perspektywach finansowych (2007-2013 oraz 2014-2020). Głównym celem programu FEnIKS jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, w tym poprzez obniżenie emisyjności gospodarki oraz transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku, zwiększenie efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału zielonej energii z odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii.
Efektem realizacji projektu „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik” będzie nowoczesna i bezpieczna infrastruktura przesyłowa umożliwiająca dostawy gazu ziemnego w rejonie Górnego Śląska, w tym również zaopatrzenie w gaz bloku gazowo-parowego w Rybniku. Wytworzona w nim energia elektryczna będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie nawet dla 2 mln gospodarstw domowych.
Gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik realizowany jest w ramach programu Coal to Gas, którego celem jest zapewnienie infrastruktury gazowej niezbędnej do transformacji energetycznej Polski. Zakończenie projektu inwestycyjnego planowane jest na drugi kwartał 2026 r.
Inwestycje w infrastrukturę gazową przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawy jakości powietrza, rozwoju cywilizacyjnego obszarów pozbawionych dostępu do sieci gazowej, wzrostu gospodarczego oraz wsparcia dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, stanowiąc solidny fundament dla dalszego dynamicznego rozwoju rynku gazów odnawialnych i zdekarbonizowanych.
Źródło: GAZ-SYSTEM SA