Prawie 100 osób uczestniczyło w spotkaniu na temat jakości paliw stałych, zorganizowanym przez Zakład Oceny Jakości Paliw Stałych GIG-PIB 13 listopada 2024r. Paliwa stałe to istotna część gospodarki obiegu zamkniętego, która ważna jest w kontekście dużej zmiany i wyzwań transformacji energetycznej. Cieszymy się, że możemy gościć tak wielu specjalistów zajmujących się tą tematyką, bo nasz Instytut to nie tylko duże możliwości badawcze, ale też przestrzeń do wspólnego rozwiązywania problemów – powiedział podczas otwarcia spotkania Jan Bondaruk, Dyrektor ds. Inżynierii Środowiska GIG-PIB.
Kompleksowe badania paliw stałych takich jak biopaliwa stałe, stałe paliwa wtórne, paliwa formowane, węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks, antracyt, odpady paleniskowe (żużel, popiół, ich mieszaniny), realizowane są w GIG-PIB od wielu lat, a jakość wykonywanych badań gwarantują certyfikaty i akredytacje.
Obecnie Zakład Oceny Jakości Paliw Stałych poszerzył swój potencjał o nowe stanowiska badawcze, których uruchomienie możliwe było dzięki realizacji projektu inwestycyjnego o nazwie Centrum Specjalizacji Technologicznych (CST). Jednym z nich jest stanowisko do monitorowania, badania i optymalizacji procesu spalania paliw stałych na podstawie kompleksowych badań petrograficznych i fizykochemicznych budowy i struktury oraz przemian fazowych substancji organicznej i mineralnej paliw stałych w procesach termicznego przekształcania. Służy między innymi do oceny przebiegu procesu spalania z uwzględnieniem przemian w fazie organicznej i mineralnej paliw stałych, certyfikacji paliw z punktu widzenia negatywnego oddziaływania na środowisko i obniżenia emisji oraz opracowania technologii produkcji paliw sypkich i formowanych.
Z kolei stanowisko do gazyfikacja paliw stałych i optymalizacji tego procesu służy między innymi ocenie i prowadzeniu procesu gazyfikacji paliw stałych, badaniu produktów gazowych z wykorzystaniem analizatora wielogazowego oraz kompleksowej analizie uzyskanego karbonizatu i jego powierzchni aktywnej.
Projekt Centrum Specjalizacji Technologicznych (CST) finansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020; w ramach osi priorytetowej: I. Nowoczesna gospodarka; działania: 1.1. Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza, a okres jego realizacji to lata 2021-2023.
Źródło: Główny Instytut Górnictwa