Inwestycja w Zakładzie Ciepłowniczym „Czeczott” w Woli zakłada budowę nowoczesnego układu kogeneracyjnego oraz kotła gazowego. Stanowi to kluczowy krok w modernizacji infrastruktury energetycznej systemu ciepłowniczego, jak i w procesie transformacji energetycznej całej Spółki. Efektem inwestycji będą zarówno stabilne dostawy ciepła dla lokalnej społeczności, jak również poprawa jakości powietrza w regionie, dzięki znaczącemu ograniczeniu emisji.
Wykorzystanie Kogeneracji jako Nowego Źródła Energii
Zakład Ciepłowniczy „Czeczott” zlokalizowany przy ulicy Kopalnianej 10 w Woli obecnie eksploatuje trzy kotły węglowe typu WR-5, WR-10 i WR-25, które stanowią podstawowe źródło ciepła w systemie ciepłowniczym. Zgodnie z założeniami projektu, nowy układ kogeneracyjny o mocy ok. 2 MWe i 2 MWt stanie się kluczowym elementem źródła, umożliwiając wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, pozwala na znaczne zwiększenie efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w stosunku do produkcji ciepła w oparciu o paliwo węglowe. W okresach, gdy agregat kogeneracyjny będzie wyłączony, na przykład podczas przestojów technologicznych, system będzie wspomagany przez nowy kocioł gazowy o mocy 2,5 MW.
– Inwestycja w Zakładzie Ciepłowniczym ‘Czeczott’ to kolejny element naszej strategii transformacji energetycznej. Wprowadzenie nowoczesnych technologii kogeneracyjnych w oparciu o paliwo gazowe, pozwoli nam na znaczne ograniczenie emisji, zwiększenie efektywności oraz zapewnienie stabilnych dostaw ciepła dla naszych odbiorców. To ważny krok w kierunku realizacji celów dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju – mówi Bogdan Gorgol, Prezes Zarządu Węglokoks NSE Sp. z o.o.
Nowa inwestycja zakłada, że układ kogeneracyjny stanie się podstawowym źródłem ciepła, przy zakładanej eksploatacji przez około 90% czasu w ciągu roku, podczas gdy kotły węglowe będą wykorzystywane głównie w sezonie grzewczym. Działania te wpisują się w proces dekarbonizacji, zakładający stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz bardziej ekologicznych paliw.
Ochrona Środowiska i Zrównoważony Rozwój
Zgodnie z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, inwestycja została poddana szczegółowej ocenie pod kątem oddziaływania na środowisko. W przypadku agregatu kogeneracyjnego decyzja OOŚ (oceny oddziaływania na środowisko) uwzględniała analizę emisji hałasu, wpływu na jakość powietrza oraz ewentualnych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców. Analizy wykazały, że inwestycja nie będzie miała znaczącego negatywnego wpływu na środowisko.
Decyzja środowiskowa dla inwestycji kotła gazowego, również pozytywna, została wydana po przeprowadzeniu dokładnej oceny oddziaływania na środowisko. Instalacja dodatkowego kotła, który ma pełnić funkcję rezerwowego źródła ciepła, charakteryzuje się niską emisją zanieczyszczeń, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w okolicy. Nowy kocioł gazowy o mocy 2,5 MWt umożliwi zwiększenie niezawodności dostaw ciepła, zwłaszcza w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Dzięki zastosowaniu gazu ziemnego, Zakład Ciepłowniczy „Czeczott” zmniejszy roczne zużycie węgla o około 3 200 ton. Dodatkowo, układ kogeneracyjny umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej w tym Zakładzie. Szacowany poziom produkcji to ok. 15 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.
Inwestycja przyniesie również znaczące korzyści środowiskowe, takie jak redukcja wytwarzanych odpadów w postaci mieszanki żużlowo-popiołowej o około 1 000 ton rocznie oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, w tym 23 000 kg dwutlenku siarki (SO₂), 1 000 kg pyłów i 4 000 kg tlenku węgla (CO) w skali roku. Ponadto, wskaźnik emisji CO₂ na jednostkę produkcji w ZC „Czeczott” spadnie o około 30%, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.
Nowoczesna Infrastruktura i Monitorowanie Pracy Systemu
Inwestycja przewiduje modernizację istniejących instalacji pomocniczych, w tym rurociągów i systemów sterowania, co zapewni efektywne zarządzanie nowym układem energetycznym. W ramach projektu zostaną zainstalowane nowoczesne systemy monitorowania, które umożliwią bieżący nadzór nad pracą instalacji oraz szybką reakcję na ewentualne awarie. Przewiduje się, że dzięki tej modernizacji straty ciepła zostaną zminimalizowane, co przełoży się na wyższą efektywność energetyczną całego systemu.
W ramach postępowania przetargowego, jako generalnego wykonawcę inwestycji wyłoniono firmę Ferox Energy Systems Sp. z o.o. Firma posiada już doświadczenie w realizacji projektów dla WĘGLOKOKS ENERGIA. Będzie odpowiedzialna za kompleksowe wykonanie inwestycji, obejmującej zarówno budowę, jak i długoterminowy serwis układu kogeneracji, co zagwarantuje jego niezawodną i efektywną pracę przez wiele lat.
– Projekt budowy w Zakładzie Ciepłowniczym Czeczott układu kogeneracji oraz kotła gazowego wraz ze świadczeniem umowy serwisowej dla agregatu kogeneracyjnego to już czwarty temat, który realizujemy w ostatnich latach dla Grupy Spółek Węglokoks S.A. Dostarczone przez nas silniki produkcji INNIO Jenbacher pracują już w Zakładzie Ciepłowniczym Brzeszcze, Zakładzie Ciepłowniczym Janina oraz Elektrociepłowni Nowy Wirek w Rudzie Śląskiej.
– W Zakładzie Czeczott zainstalujemy jednostkę kogeneracyjną o mocy 2096 kW w oparciu o silnik J612 produkcji Jenbacher, który charakteryzuje się wysoką sprawnością elektryczną oraz wysoką niezawodnością. Inwestycja ta ograniczy zużycie paliwa kopalnianego co spowoduje redukcję emisji pyłów oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Zgodnie z naszym harmonogramem zakładamy, że pod koniec 2025 r. instalacja będzie pracować z pełną wydajnością – podkreśla Marek Krzyżowski, Zastępca Dyrektora Działu Handlowego w Ferox Energy Systems Sp. z o.o.
Strategiczna Transformacja i Partnerstwo w Finansowaniu
Inwestycja w ZC Czeczott stanowi element szerszej strategii transformacji energetycznej realizowanej przez Grupę Kapitałową Węglokoks Energia.
– Ta inwestycja doskonale wpisuje się w strategię transformacji energetycznej Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS ENERGIA. Systematycznie odchodzimy od węgla na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii, modernizując nasze zakłady i wprowadzając innowacyjne rozwiązania technologiczne. Kogeneracja gazowa w ZC Czeczott to kolejny milowy krok w tym procesie, który pozwoli nam nie tylko zwiększyć efektywność energetyczną, ale także znacząco zredukować nasz wpływ na środowisko. Jest to część szerszego planu transformacji całej Grupy Kapitałowej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego naszym odbiorcom – podkreśla Maciej Sołtysik, Prezes Zarządu WĘGLOKOKS ENERGIA.
Realizacja tak znaczącej inwestycji wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania technicznego, ale także wsparcia finansowego.
– Realizacja tej strategicznej inwestycji jest możliwa dzięki współpracy z Bankiem BNP Paribas, który od wielu lat, konsekwentnie wspiera nasze działania w zakresie transformacji energetycznej. Bank BNP Paribas jest dla nas nie tylko partnerem finansowym, ale również strategicznym sojusznikiem w procesie dekarbonizacji. Ich zaangażowanie w projekty związane z zieloną energią pozwalają nam skutecznie realizować ambitne cele środowiskowe. Cieszymy się, że wraz z Bankiem BNP Paribas możemy wspólnie kształtować przyszłość energetyki w naszym regionie, stawiając na rozwiązania przyjazne środowisku i ekonomicznie uzasadnione. – zwraca uwagę Łukasz Kozakowski, Wiceprezes Zarządu WĘGLOKOKS ENERGIA ds. Finansowych.
Inwestycja ta jest również odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Nowoczesne technologie zastosowane w projekcie wspierają proces dekarbonizacji. Dla mieszkańców oznacza to nie tylko czystsze środowisko, ale także większą niezawodność dostaw ciepła.
Źródło: WĘGLOKOKS ENERGIA sp. z o.o.