Oborniki są kolejnym miastem, którego spółka komunalna, otrzyma pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Będzie to możliwe dzięki podpisanej dziś umowie Banku Gospodarstwa Krajowego z Wodociągami i Kanalizacji w Obornikach. W wydarzeniu uczestniczył Minister Krzysztof Paszyk.
– Takie miasta, jak Oborniki, potrzebują zielonej transformacji i wsparcia, które umożliwi im realizację inwestycji, dzięki którym będą mogły tworzyć zdrową i bezpieczną dla swoich mieszkańców przestrzeń. Cieszę się, że dzisiaj prezes PWiK w Obornikach Krzysztof Nowacki, jako przedstawiciel jednego z pierwszych samorządów w Wielkopolsce, sięgnie po środki przeznaczone na zazielenianie małych i większych miejscowości. Środki z KPO, dzięki BGK, w kwocie ponad 3 mln zł zostaną wykorzystane na realizację inwestycji poprawiających stan środowiska – zaznaczył Minister Krzysztof Paszyk podczas spotkania.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Obornikach dzięki środkom z KPO zrealizuje m.in. dwie modernizacje przepompowni ścieków, co przyczyni się do poprawy efektywności i ochrony środowiska wodnego.
Ważnym elementem projektów są też inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym zakup małej elektrowni wodnej i instalacje fotowoltaiczne, które umożliwią spółce obniżenie emisji CO₂.
Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 700 projektów od przeszło120 różnych podmiotów. Wartość zgłoszonych projektów wynosi przekracza 3 mln. zł
– Podpisane dzisiaj umowy uruchamiające finansowanie dla spółki komunalnej z Obornik, to kolejny dowód, że wielkość miasta nie ma znaczenia, jeśli inwestycje realizowane z pożyczek przyczyniają się do zielonej transformacji miast. Warto podkreślić, że tempo podpisywania kolejnych umów znacznie przyspieszyło. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości, jakie dla polskiej gospodarki dają środki z Krajowego Planu Odbudowy. W samym programie zielonej transformacji miast, bank udzielił już blisko 80 pożyczek, a to nie jedyny instrument dostępny dla obszarów miejskich w portfolio BGK – mówi prof. dr hab. Marta Postula, Pierwsza Wiceprezes BGK
Zielona transformacja miast
Pożyczka KPO: zielona transformacja miast, jest instrumentem, z którego mogą skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego (JST) i spółki komunalne. Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet instrumentu to około 40 mld zł.
Pożyczka jest udzielana nawet na 20 lat. Jej oprocentowanie, w zależności od projektu i statusu podmiotu ubiegającego się o środki, wynosi od 0 do 1%. Jej otrzymanie nie wiąże się z prowizją ani opłatami za udzielenie i obsługę pożyczki.
Finansowanie może dotyczyć wyłącznie projektów zgodnych z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), która oznacza, że żadne działania finansowane ze środków unijnych nie mogą pogarszać stanu środowiska naturalnego i przyczyniać się do eskalacji kryzysu klimatycznego.
Jeden wniosek może obejmować kilka inwestycji, które mogą być finansowane na podstawie realizacji odrębnych umów pożyczek. Wnioski o udzielenie pożyczki przyjmuje BGK.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii