OZE

Magazyn energii do domu – 4 kwestie, o które warto zadbać na etapie wyboru

Większa niezależność energetyczna i niższe rachunki za prąd to dwa koronne argumenty na rzecz instalacji domowego magazynu energii. Jednak trzeba mieć świadomość, że takie urządzenie musi być dobrze dobrane do potrzeb gospodarstwa domowego, aby faktycznie oszczędzać i podnieść swoje bezpieczeństwo energetyczne. O co szczególnie należy zadbać już na samym początku, kupując magazyn energii do domu?

Dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia

Wybierając magazyn energii do domu, należy zastanowić się, jaki typ urządzenia będzie najlepszy. Do gospodarstw domowych najczęściej polecane są banki elektrochemiczne, a zwłaszcza te litowo-jonowe, zapewniające długi czas pracy i wysoką wydajność. Te nowoczesne są w stanie wytrzymać bardzo dużą liczbę cykli ładowania i rozładowania (liczoną w tysiącach), co przekłada się na wiele lat użytkowania.

W grupie elektrochemicznych magazynów energii można znaleźć też inne modele, m.in. kwasowo-ołowiowe. Te jednak mają krótszą żywotność, a ich całkowitemu rozładowaniu towarzyszy ryzyko uszkodzenia. Są też banki energii przepływowe i mechaniczne, które wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle.

Magazyny energii dla domu a pojemność

Bank energii należy dopasować do zapotrzebowania energetycznego w domu. Jak to zrobić? Trzeba uważnie dobrać pojemność urządzenia. Parametr określa, jak dużo energii magazyn będzie mógł przechowywać.

Jaką pojemność powinien mieć magazyn energii do domu?

Pojemność magazynu wyraża się w kWh. Magazyn należy dobrać biorąc pod uwagę dzienne zużycie energii w okresach wiosna-jesień. Dlaczego? Magazyn służy do tego, aby przechować dzienną produkcję na wieczór i noc. Rano magazyn powinien być rozładowany i gotowy na pobranie nowych nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli wybierzemy za duży magazyn, to będzie on ciągle naładowany i w zasadzie skorzystamy na nim tak jak na mniejszym magazynie, więc po co przepłacać. Za mały magazyn spowoduje, że więcej energii oddamy do sieci. Jeżeli chcemy aby magazyn służył również jako zasilanie awaryjne w przypadku zaniku prądu, to powinniśmy zastosować magazyn większy, który po zaniku zasilania w sieci i braku słońca pozwoli na funkcjonowanie w domu przez całą dobę lub nawet dłużej. W tym przypadku magazyn musimy dobrać pod co najmniej dobowe zużycie energii.

Jaki magazyn energii dla domu jednorodzinnego – konstrukcja modułowa

Trzeba mieć na uwadze, że zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego może ulegać zmianom na przestrzeni lat. W wielu przypadkach stopniowo się zwiększa. Warto więc postawić na bank o modułowej konstrukcji. Wówczas możliwe będzie rozbudowanie go o kolejne moduły, gdy zajdzie taka potrzeba.

Typ systemu magazynowania energii

Na rynku dostępne są magazyny energii dla domu typu DC oraz AC. Tak naprawdę chodzi tu o falownik, którym ładujemy magazyn – sam magazyn może być tym samym urządzeniem. Który wybrać? To zależy od sytuacji.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie została jeszcze zamontowana, dobrze sprawdzi się model DC, czyli z falownikiem hybrydowym. Kosztuje mniej niż dwa osobne falowniki (ma wspólny inwerter z fotowoltaiką) i cały system jest prostszy. W jego obrębie prąd przekształcany jest tylko raz ze stałego w przemienny, którym są zasilane urządzenia domowe.

Gdy panele fotowoltaiczne są już zainstalowane, konieczna staje się inwestycja w bank AC, czyli taki z ładowarką sieciową. Istniejący inwerter fotowoltaiczny zostaje, a zakłada się drugi, który ładuje magazyn prosto z sieci i nie ma wejścia na panele fotowoltaiczne. W tym systemie prąd przekształcany jest dwa razy – z sieci do magazynu (AC do DC) i potem z magazynu do sieci (z DC do AC). Pozostałe funkcje związane z magazynowaniem energii są takie same jak przy inwerterze hybrydowym. 

Wciąż się wahasz, jaki magazyn energii do domu będzie odpowiedni? Na rynku znajdziesz firmy, które nie tylko pomogą Ci w doborze urządzenia, ale także w jego montażu oraz pozyskaniu dofinansowania. Polecamy sprawdzić ofertę firmy Otwarta Energia: https://otwartaenergia.pl/magazyny-energii/, gdzie znajdziesz kompleksowe rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Skorzystaj z ich wiedzy i doświadczenia, aby wybrać najlepsze urządzenie, zainstalować je bez problemu i uzyskać wsparcie finansowe.

Źródło: www.otwartaenergia.pl

Artykuł sponsorowany

Działy

Reklama