W Polsce blisko 2/3 z ok. 400 firm ciepłowniczych nadal wykorzystuje węgiel jako główne paliwo. W obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów Unii Europejskiej dotyczących emisji CO2, pozyskiwanie energii z węgla staje się coraz droższe. Istnieje jednak wiele sposobów na transformację Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej (PEC). Jednym z nich jest kogeneracja gazowa, która zapewnia wysoką sprawność wytwarzania i umożliwia jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej.
Aktualna dostępność mechanizmów wsparcia, w tym oferowanych przez NFOŚiGW dotacji oraz premii kogeneracyjnych oferowanych w aukcjach przez URE, sprawia, że projekty kogeneracyjne są wyjątkowo atrakcyjne dla firm ciepłowniczych. Jednak PEC nie zawsze mogą liczyć na uzyskanie kredytu bankowego, aby pokryć wkład własny swoich projektów.
Rozwiązaniem dla tych potrzeb jest oferta PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych FIZAN (PFR FIS), z której skorzystało już kilka przedsiębiorstw, np. Dobra Energia dla Olsztyna. Finansowanie PFR jest każdorazowo dostosowywane do kondycji finansowej klienta oraz jego indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
Dysponujemy kilkoma modelami finansowania inwestycji kogeneracyjnych, w zależności od tego, czy spółka ciepłownicza chce w pełni czerpać korzyści ekonomiczne ze zrealizowanego projektu, czy też preferuje model współpracy z zewnętrznym deweloperem, który bierze na siebie odpowiedzialność, ale i ryzyko, realizacji projektu, a PEC jedynie kupuje powstałe ciepło.
Istotnym czynnikiem dla przedsiębiorstw ciepłowniczych jest także potrzeba wykazania lub niewykazania inwestycji w bilansie spółki – w zależności od przyjętego modelu możliwe są różne wyniki.
Dla firm, które już wygrały aukcje URE lub planują w nich wkrótce wystartować, kluczowy jest też możliwie krótki czas na zamknięcie finansowania, gdyż czas na pobieranie korzyści z premii kogeneracyjnej jest ograniczony do 15 lat. Im dłużej trwa zatem proces pozyskania finansowania i budowy, tym mniej czasu może pozostawać na pobieranie cennej premii kogeneracyjnej. Dzięki dużemu doświadczeniu w podobnych projektach, PFR FIS jest w stanie dostarczyć finansowanie dla projektu w bardzo konkurencyjnym czasie.
Fundusz finansuje także inne przedsięwzięcia służące dekarbonizacji sektora ciepłowniczego. Obecnie pracujemy nad projektami budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), które doskonale sprawdzają się jako źródło ciepła w podstawie i przynoszą znaczne oszczędności mieszkańcom w obszarze gospodarowania odpadami. Analizujemy również projekty związane z biomasą, budową instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych, magazynów ciepła oraz budową wysp ciepłowniczych opartych na pompach ciepła, które świetnie sprawdzają się tam, gdzie przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej jest nieekonomicznie drogie albo technicznie niewykonalne.
Aktualnie dostępne mechanizmy wsparcia dla kogeneracji gazowej zachęcają do realizacji tego typu projektów właśnie teraz, gdy przedsiębiorstwa mogą skorzystać z różnych źródeł finansowania dotacyjnego, które w dodatku można ze sobą łączyć. Poza środkami na realizację projektów, PFR w ramach współpracy z PEC oferuje wsparcie w pełnej analizie ekonomicznej danej inwestycji, co pozwala na zdefiniowanie struktury organizacyjnej i finansowej projektu i sprawne uruchomienie procesu inwestycyjnego.
Warto podkreślić, że finansowanie PFR nie wpływa na poziom zadłużenia samorządów, które są właścicielami ponad połowy przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce.
Autor: Marcin Borek, Dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych, Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Artykuł sponsorowany ukazał się w wydaniu 4/2024 “Nowa Energia”
Źródło: Polski Fundusz Rozwoju S.A.