Wydarzenia - relacje

O nowoczesnym Ciepłownictwie w Poznaniu

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowała V Seminarium pt. Nowoczesne Ciepło – sieci ciepłownicze, chłód, ciepło
odpadowe, magazyny ciepła
,
które odbyło się 9-10 października 2024 r. w Poznaniu.

Andrzej Kuliński, Dyrektor Efektywności Energetycznej i Klimatu w Veolia Energia Poznań S.A. uroczyście otworzył V Seminarium „Nowoczesne Ciepło – sieci ciepłownicze, chłód, ciepło odpadowe, magazyny ciepła”. Dyrektor wygłosił referat pt. „Ekologiczna transformacja w praktyce: Jak Veolia Energia Poznań realizuje strategię dekarbonizacji?”

Partnerem tegorocznej edycji Semiarium „Nowoczesne Ciepło …” była Veolia Energia Poznań S.A.

Moderatorem Seminarium był dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej. Moderator wygłosił referat pt. „Optymalizacja pracy układów z wieloźródłowymi pompami ciepła”.

Plany efektywności energetycznej dla systemów ciepłowniczych – nowe wymogi dyrektywy EED omówił Krzysztof Melka z Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej sp. z o.o.

Paliwa z odpadów i biomasy – kwalifikacja wytworzonego ciepła i energii elektrycznej jako pochodzących z OZE” – to tytuł prezentacji, którą wygłosiła Katarzyna Wolny-Tomczyk, Prezes Zarządu Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy.

Możliwości dofinansowania dla ciepłownictwa zaprezentował Wojciech Nawrocki, Członek Zarządu Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Piotr Kleinschmidt, Dyrektor Programu Ciepłownictwo w Forum Energii wygłosił referat pt. Niskotemperaturowe sieci ciepłownicze. Jak w pełni wykorzystać potencjał ciepłownictwa?”.

Uczestnicy Seminarium

Rozmowy w kuluarach

Moderatorem Panelu Dyskusyjnego był dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej.

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej wygłosił referat wprowadzający do Panelu Dyskusyjnego pt. „Elektryfikacja ciepłownictwa i magazyny ciepła”.

Głos w Panelu Dyskusyjnym zabrali (od lewej): Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu, Instytut Energetyki Odnawialnej; Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.; Paweł Kupczak, Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu; Andrzej Kuliński, Dyrektor Efektywności Energetycznej i Klimatu, Veolia Energia Poznań S.A.; Paweł Łuczak, Prezes Zarządu, ECO KUTNO Sp. z o.o.; Grzegorz Tobolczyk, Dyrektor Departamentu Transformacji Ciepłownictwa i Efektywności Energetycznej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska; Marek Zawadka, Kierownik Wydziału Dystrybucji, PGE Toruń S.A.

Grzegorz Tobolczyk, Dyrektor Departamentu Transformacji Ciepłownictwa i Efektywności Energetycznej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.

Paweł Kupczak, Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Andrzej Kuliński, Dyrektor Efektywności Energetycznej i Klimatu, Veolia Energia Poznań S.A.

Paweł Łuczak, Prezes Zarządu, ECO KUTNO Sp. z o.o.

Marek Zawadka, Kierownik Wydziału Dystrybucji, PGE Toruń S.A.

Zieloną transformację energetyczną w gnieźnieńskim systemie ciepłowniczym zaprezentował Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.

O dekarbonizacji Ciepłownictwa w programach NCBR mówił Andrzej Gutowski, Ekspert Operacyjny w Dziale Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

„Dekarbonizacja stołecznego ciepłownictwa z perspektywy źródeł energii i jej odbiorców” – to tytuł referatu, który przedstawił Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy.

 O doświadczeniach z wdrożenia pierwszego niskotemperaturowego systemu ciepłowniczego LTDHS w Łomży i dalszej poprawie jego rzeczywistej efektywności energetycznej mówił dr inż. Mieczysław Dzierzgowski z Politechniki Warszawskiej.

„Zwiększenie konkurencyjności przemysłu dzięki Zielonej Energii. Przedstawienie możliwości pozyskiwania energii jako usługi” – to tytuł prezentacji, która wygłosił Grzegorz Serwatka, Dyrektor Sprzedaży w GETEC Polska Sp. z o.o.

Głos w Dyskusji

Rozmowy w kuluarach

Paweł Pazder, Sales Manager w GEA Refrigeration Poland Sp. z o.o. wygłosił prezentację pt. „Wykorzystanie ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej w lokalnej sieci ciepłowniczej”.

Kolejną część prezentacji GEA Refrigeration Poland Sp. z o.o. wygłosił Piotr Kaszubowski, Proposal Engineer.

O transformacji systemu ciepłowniczego Torunia i koncepcji kierunków dalszego rozwoju w celu zachowania efektywnego systemu ciepłowniczego mówił Marek Zawadka, Kierownik Wydziału Dystrybucji w PGE Toruń S.A.

Łukasz Zalewski, Specjalista ds. Weryfikacji Dokumentacji i Certyfikacji w FPM S.A. wygłosił prezentację pt. „Skuteczna transformacja energetyczna. Multipaliwowe rozwiązania FPM S.A. oraz technologia FPM HEPART DESANDER”.

„Wysokie parametry? Oczywiście! Niestandardowe rozwiązania Reflex w nowoczesnym ciepłownictwie” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Maciej Kaszuba, Menedżer Rozwiązań Technicznych w Reflex Polska Spółka z o.o. sp. k.

Czy warto było realizować transformację energetyczną w MPEC Nowy Sącz? O sukcesach, porażkach i wnioskach mówił Paweł Kupczak, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Rewolucyjne rozwiązanie w zakresie oszczędzania energii i ochrony środowiska na bazie zmiany parametrów wody przedstawił Robert Zagożdżon, Blue Boson CEO w Blue Boson Tech S.A.

Głos w Dyskusji

Rozmowy w kuluarach

Na temat odzysku ciepła odpadowego z procesów technologicznych w kontekście poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa produkcyjnego wypowiedział się Marcin Bączyk z Techniki Zakładowej Odlewnia w Volkswagen Poznań Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Jarosław Kołodziejczyk, Dyrektor Jednostki Realizującej Projekty Energetyczne w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A. w Krakowie wygłosił referat pt. „Ciepło ze spalin w systemie ciepłowniczym miasta Krakowa”.

Jak się przygotować, aby skutecznie pozyskać dofinansowanie dla systemów ciepłowniczych? Na to pytanie odpowiedział Wojciech Nawrocki, Członek Zarządu w Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Stoisko firmy Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Stoisko firmy CALMTEC PROJECTS Sp. z o.o.

Stoisko firmy CALMTEC PROJECTS Sp. z o.o.

Stoisko firmy  „KLINGER W POLSCE” Sp. z o.o.

Stoisko firmy GETEC Polska Sp. z o.o.

PROGRAM WYDARZENIA

Wydawnictwo “Nowa Energia”

Działy

Reklama