Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są ważne dla naszego życia codziennego i jak nasze działania wpływają na ich stan, uczniowie dowiedzą się podczas 13. edycji Planety Energii. Trwa rejestracja do projektu.
Kolejna edycja Planety Energii zainaugurowana została na Półwyspie Helskim w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry UG. Od spotkania z fokami, poprzez zwiedzanie stacji morskiej, po warsztaty przyrodnicze – na różne sposoby zachęcano najmłodszych do ochrony przyrody.
– Jestem przeszczęśliwa, że dołączyłam do tego programu, który pokazuje, jak dbać o swoje środowisko zaczynając od małych rzeczy. Planeta Energii to dowód na to, jak można na różne sposoby zafascynować i zakochać dzieci w przyrodzie – opowiada Marzena Rogalska, Dziennikarka Telewizyjna i Radiowa, Ambasadorka 13. edycji projektu.
Energa dla lasów
W tegorocznej odsłonie Planeta Energii skupi się na ochronie bioróżnorodności, zwłaszcza w kontekście ekosystemów leśnych – uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajemnice lasów, poznając ich sekrety i znaczenie dla polskiej przyrody. Adresowany do uczniów klas 0-3 i zerówek przedszkolnych program uczy odpowiedzialności ekologicznej i wpływu małych działań na środowisko. Do nauki o przyrodzie oraz nabywania proekologicznych nawyków dzieci angażowane są poprzez interaktywne lekcje i konkursy. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody. 100 placówek otrzyma pakiety edukacyjne zawierające m.in. budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Natomiast 3 najlepsze przedszkola i szkoły otrzymają środki na stworzenie własnej strefy bioróżnorodności np. z ogrodami deszczowymi.
– 13. edycja Planety Energii to gratka dla młodych odkrywców. Dzięki temu projektowi od kilkunastu już lat uczymy tysiące dzieci z całej Polski, jak oszczędzać energię. Ale nie udałoby się tego zrealizować bez mowy o środowisku i naszej planecie, dlatego w tym roku tematem przewodnim są lasy – wyjaśnia Magdalena Marszałkowska, Dyrektor Departamentu Marketingu w Enerdze SA. – Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także kształtowanie postaw, które wpłyną na przyszłe pokolenia i ich odpowiedzialność za środowisko, zwłaszcza to najbliżej nas – dodaje.
– W ramach inauguracji tworzyliśmy lasy w słoiku, żeby pokazać najzwyklejsze rzeczy, które na las się składają i kryją w sobie dużo tajemnic i magii. Zgłaszając się do Planety Energii szkoły zyskują dostęp do niesamowitych materiałów, scenariuszy, pomysłów na aktywności, które mogą wykorzystać nauczyciele do pracy w dzieci – zachęca do udziału Aneta Chmielińska z Dzikoprzygody.
Na potrzeby nowej edycji przygotowano specjalne materiały edukacyjne dla nauczycieli dostępne na platformie PlanetaEnergii.pl, które pozwolą przeprowadzać z dziećmi nieszablonowe lekcje o przyrodzie. W tym roku udostępniono je także w uproszczonej wersji dla przedszkolaków.
Zobacz YouTube: https://youtu.be/P2SZJAFvT5g
Źródło: Energa S.A.