Politechnika Lubelska zawarła porozumienie o współpracę z PGE Dystrybucja. Skorzystają studenci, pracownicy, producenci i odbiorcy energii oraz środowisko. Ze strony PGE Dystrybucja umowę o współpracę podpisywali wiceprezesi Tomasz Małecki i Mariusz Podkański. Porozumienie po stronie Politechniki Lubelskiej podpisał rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater.
– PGE Dystrybucja jest największym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce – dostarczamy energię elektryczną dla blisko 6 milionów klientów zarówno indywidualnych, jak i instytucji czy zakładów przemysłowych. To złożony proces, który wymaga od spółki planów rozwoju sieci elektroenergetycznych z uwzględnieniem także źródeł rozproszonych generujących energię elektryczną z OZE – mówi Tomasz Małecki, Wiceprezes Zarządu PGE Dystrybucja ds. strategii. – W tym procesie towarzyszą nam także środowiska naukowe, czego potwierdzeniem jest dzisiejsze porozumienie z Politechniką Lubelską.
Zawarte porozumienie jest wyrazem dążenia Spółki PGE Dystrybucja do tworzenia szerokich ram współpracy ze środowiskiem naukowym, obejmujących zarówno projekty badawcze i rozwojowe, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, a także kształtowanie przyszłych kadr przedsiębiorstwa.
Ze strony uczelni władze rektorskie będą sprzyjały wszelkim działaniom, które podobnie jak umowa z PGE Dystrybucja, będą przynosiły korzyści uczelni i firmie, ale przede wszystkim społeczeństwu oraz środowisku.
– Działalność Politechniki Lubelskiej zawiera się w 3 obszarach. To nauka, dydaktyka i komercjalizacja. Działalność tę podzielić można także w zakresie tematycznym. To 7 dyscyplin naukowych, m.in. automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. W każdym z tych obszarów musimy szukać kooperantów, bo Politechnika nie jest zawieszona w próżni – podkreśla Rektor Prof. Zbigniew Pater. – Powinniśmy w każdym zakresie wypracowywać rozwiązania i opracowywać jak najlepsze produkty, o które podmioty gospodarcze będą rywalizowały. – Musimy wreszcie zacząć działać, żeby to środowisko było dla człowieka jeszcze bardziej przyjazne i efektywne – zaznacza rektor.
W ramach umowy Politechnika Lubelska i PGE Dystrybucja chcą razem tworzyć ofertę edukacyjną i szkoleniową, współpracować z kołami naukowymi PL, organizować praktyki i staże, ale przede wszystkim podejmować prace badawczo-wdrożeniowe i rozwijać współpracę międzynarodową.
Wśród pracowników PGE Dystrybucja znajdują się absolwenci lubelskiej Politechniki.
– Podpisanie umowy o współpracę ma dla mnie wyjątkowe znaczenie. Jako absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej dostrzegam tu korzyści dla obu stron – współpraca pomoże nam w przyszłości na wypracowanie ramię w ramię z naukowcami z Politechniki Lubelskiej rozwiązań przynoszących możliwość optymalnego wykorzystania OZE. To z kolei przyniesie wymierne korzyści zarówno dla naszych odbiorców, producentów energii elektrycznej z rozproszonych źródeł oraz dla środowiska naturalnego. To ważny krok w procesie transformacji energetycznej, jaka ma miejsce w naszym kraju – uważa Mariusz Podkański, Wiceprezes Zarządu PGE Dystrybucja ds. Infrastruktury Sieciowej.
Źródło: PGE Dystrybucja S.A.