Elektroenergetyka

Dzień Energetyka w Elektrowni Opole

Elektrownia Opole, Oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy PGE obchodziła 4 października energetyczne święto. Wydarzenie, które zgromadziło zaproszonych gości i pracowników, było okazją do podsumowania minionego roku i podziękowania za pracę.

Podczas uroczystej akademii pod adresem pracowników elektrowni, którzy gwarantują niezawodność produkcji energii padły życzenia i podziękowania. Wiele z nich nawiązywało do jubileuszu eksploatacji nowoczesnych bloków energetycznych, dzięki którym Elektrownia Opole stała się regulatorem i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego w południowo-zachodniej części Polski.

–  Tegoroczny Dzień Energetyka jest wyjątkowy, szczególnie dla energetyków z Opola. Mija bowiem 5 lat od oddania do eksploatacji dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1810 MW, dzięki czemu Elektrownia Opole zajmuje zaszczytne trzecie miejskie wśród największych elektrowni zawodowych w Polsce. Realizacja inwestycji i stabilna eksploatacja dwóch jednostek wytwórczych jest znaczącym osiągnięciem całej załogi, za które serdecznie dziękuję – napisał w liście skierowanym do pracowników Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Miliony megawatogodzin i podwojenie zdolności produkcyjnych Elektrowni Opole

Adam Żurek, dyrektor Elektrowni Opole, przedstawiając skalę przedsięwzięcia oraz podstawowe daty i fakty związane z inwestycją w nowe moce, zwrócił uwagę, że po oddaniu do eksploatacji dwóch nowoczesnych i wysokosprawnych jednostek wytwórczych klasy 900 MW, nastąpiło podwojenie zdolności produkcyjnych Elektrowni Opole.

– W grudniu 2010 r. uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w kolejnym pozwolenie na budowę, 15 lutego 2012 r. nastąpiło podpisanie umowy na budowę bloków, z kolei 31 stycznia 2014 r. wydano Polecenie Rozpoczęcia Prac. Pierwsza synchronizacja z krajowym systemem elektroenergetycznym nastąpiła odpowiednio w styczniu i maju 2019 roku – wymieniał Dyrektor Adam Żurek.

Po uruchomieniu i synchronizacji obie jednostki wyprodukowały netto w okresie od przejęcia do eksploatacji do połowy br. blisko 35 milionów MWh, natomiast czas pracy bloków wyniósł łącznie 2649 dni, a czas przestojów awaryjnych tylko 17 dni.

Gala odznaczeń

Tradycją jest wręczanie odznaczeń pracownikom, którzy wykazują ponadprzeciętne zaangażowanie i stanowią wzór dla innych. Zwyczaj ten celebrowany jest w ramach corocznych obchodów Dnia Energetyka. Pracowników uhonorowano Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę, nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznakami honorowymi Za Zasługi dla Energetyki nadanymi przez Ministra Klimatu i Środowiska, a także zakładowymi medalami „Za Zasługi dla Elektrowni Opole”.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Działy

Reklama