OZE

Qemetica Soda Polska inwestuje w zieloną energię – blisko 100 mln zł wsparcia NFOŚiGW na konwersję kotła węglowego na biomasowy w Inowrocławiu

Qemetica Soda Polska, spółka należąca do grupy Qemetica, pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu polegającego na konwersji istniejącego kotła węglowego na kocioł opalany w 100% biomasą w zakładzie w Inowrocławiu. Wsparcie NFOŚiGW w wysokości blisko 100 mln zł stanowi najwyższą dotację w historii Qemetiki. Konwersja kotła węglowego na kocioł opalany paliwem biomasowym jest jednym z głównych elementów strategii Spółki w obszarze transformacji energetycznej i pozwoli ograniczyć zużycie węgla o ok. 100 tys. ton rocznie w zakładzie w Inowrocławiu.

 Zakres inwestycji obejmuje m.in. konwersję istniejącego kotła węglowego na kocioł opalany biomasą wraz z budową układu gospodarki paliwem biomasowym. Zawarcie umowy o dofinansowanie pozwoli Spólce na zoptymalizowanie sposobu finansowania projektu.

Qemetica Soda Polska planuje zmodernizować kocioł węglowy w fabryce w Inowrocławiu, aby umożliwić pozyskiwanie energii ze spalania biomasy, co przyczyni się do ograniczenia zużycia węgla kamiennego, zgodnie z ambitnymi celami ESG Grupy. Modernizacja ta jest jednym z wielu projektów w ramach transformacji energetycznej najbardziej energochłonnego, a jednocześnie kluczowego obszaru działalności Qemetiki – produkcji sody. Aktualnie trwa przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji, która ma być gotowa w 2027 r.

Przebudowa kotła pozwoli na zastąpienie około 100 tys. ton węgla kamiennego rocznie paliwem biomasowym oraz umożliwi redukcję CO2 w ilości ok. 200 tys. ton rocznie. Inowrocławska Spółka pozyskała dofinansowanie na realizację projektu ze środków Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego nr 4.9 „Zeroemisyjny system energetyczny. Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. 

– Wprowadzenie biomasy do miksu energetycznego to jeden z projektów mających na celu obniżenie zużycia węgla przez naszą Spółkę i zmniejszenie jej oddziaływania na środowisko. To także możliwość rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii. W trakcie przygotowań do inwestycji wykonaliśmy studia dostępności biomasy – w procesie spalania chcemy używać głownie zrębki drzewnej. To ekologiczne paliwo o niskiej zawartości popiołu, które nie emituje uciążliwych zapachów – mówi Tomasz Molenda, Prezes Zarządu Qemetica Soda Polska. 

Inwestycja obejmie stworzenie kompleksowej infrastruktury, w tym węzłów rozładunku, separacji, magazynowania oraz transportu biomasy. Rozładunek będzie możliwy zarówno dla transportu samochodowego, jak i kolejowego, co zapewni elastyczność logistyczną i jednocześnie pozwoli ograniczyć emisje z transportu drogowego. 

System magazynowania biomasy zostanie wyposażony w silosy o pojemności wystarczającej na pięciodniowy zapas paliwa. Biomasa będzie transportowana do kotła za pomocą nowoczesnych podajników, a cała instalacja zostanie zabezpieczona przed hałasem, emisjami pyłu oraz zagrożeniami pożarowymi.  

Konwersja kotła na biomasę jest istotnym krokiem w stronę dekarbonizacji działalności Qemetiki. W ramach przyjętej strategii Qemetica planuje zredukować emisje CO2 w przemyśle sodowym o 45% do 2029 r. (w porównaniu do 2019 r.), a do 2033 r. całkowicie wyeliminować spalanie węgla kamiennego w swoich zakładach.  

Współfinansowane z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU-ETS (Funduszu Modernizacyjnego).

Źródło: Qemetica Soda Polska SA (fot. NFOŚiGW)

Działy

Reklama