Ciepłownictwo

Veolia dekarbonizuje ciepłownię we Wrześni

  • Zmniejszenie zużycia węgla i redukcja emisji CO2, a w konsekwencji czystsze powietrze – to efekty dekarbonizacji systemu ciepłowniczego we Wrześni w województwie wielkopolskim.
  • Mieszkańcy już wkrótce odczują pierwsze efekty Projektu Malachit, którego realizację Veolia rozpoczęła w maju 2023 roku. W zaczynającym się sezonie grzewczym, w efekcie zakończonych oficjalnie 7 października prac, wrześnieńska ciepłownia istotnie zmieni strukturę paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła. Węgiel w znacznej części zostanie zastąpiony przez gaz i biomasę.
  • W 2029 roku ciepłownia całkowicie przestanie korzystać z węgla.
  • Wymiana kotłów węglowych na biomasowe i gazowe wpisuje się w strategię dekarbonizacji Grupy Veolia w Polsce zakładającą całkowite wyeliminowanie węgla.

Strategia Grupy Veolia w Polsce zakłada dekarbonizację systemów ciepłowniczych, co wiąże się z całkowitym odejściem w ciągu kilku lat od spalania węgla i osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Od 2019 roku Veolia term, posiadająca zakłady w małych i średnich miastach w Polsce, realizuje wiele strategicznych projektów w tym obszarze. W efekcie powstają efektywne energetycznie i jednocześnie przyjazne środowisku instalacje ciepłownicze.

Zwiększanie efektywności lokalnych systemów ciepłowniczych, przy jednoczesnym konsekwentnym odchodzeniu od spalania węgla, to odpowiedź Veolii na wyzwania klimatyczne, a jednocześnie praktyczny wymiar realizacji naszej strategii dekarbonizacji i neutralności klimatycznej. Projekt Malachit to kolejna inwestycja spółki z Grupy Veolia w Polsce, która wpisuje się w realizację globalnej strategii GreenUp, polegającej na wdrażaniu konkretnych rozwiązań z jednoczesnym stymulowaniem innowacji. Dzięki projektowi Malachit zmniejszyliśmy wpływ ciepłowni na środowisko, a jednocześnie zwiększyliśmy bezpieczeństwo dostaw zielonego ciepła dla mieszkańców Wrześni – mówi Luiz Hanania, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.

W ostatnich latach Veolia term podjęła się realizacji działań zmierzających do dekarbonizacji należących do niej zakładów oraz inwestycji, których celem jest zmniejszenie emisji CO2 związanej z produkcją energii. Spółki Grupy, która jest obecna w blisko 60 polskich miastach, sukcesywnie wymieniają kotły węglowe, podstawowe dotychczas źródło energii w zakładach ciepłowniczych. Dzięki temu dywersyfikują miks paliwowy zwiększając w nim udział gazu, biomasy i odnawialnych źródeł energii. Przykładem takiego działania jest Projekt Malachit we Wrześni, zainicjowany w maju 2023 r.

Dekarbonizacja lokalnego systemu ciepłowniczego we Wrześni nastąpiła za sprawą wymiany kotła węglowego na jednostki opalane gazem i biomasą. Ta konwersja to z jednej strony projekt innowacyjny, a z drugiej referencja, którą możemy realizować również w innych naszych zakładach. Wszystkie działania, które prowadzimy w ramach realizacji naszej strategii, obejmują rozwiązania, które można z powodzeniem skalować i wykorzystywać w różnych lokalizacjach, oczywiście dopasowując je do lokalnych potrzeb. Dzięki temu mamy możliwość szybszej transformacji, co ma niebagatelne znaczenie wobec faktu, że działamy w wielu polskich miastach, których mieszkańcy oczekują bezpieczeństwa energetycznego i czystego powietrza. Mamy kompetencje i zasoby, by im je zapewnić – mówi Magdalena Bezulska, Prezes Zarządu Veolii term.

We Wrześni już w tym sezonie grzewczym zużyją mniej węgla

Projekt dekarbonizacji źródła wytwarzania ciepła we Wrześni obejmuje trzy etapy. W dwóch pierwszych, które właśnie zostały zakończone, kocioł węglowy WR10 o mocy 10 MWt został zastąpiony przez instalację gazowo-olejową o mocy 2,8 MWt (uruchomioną w kwietniu br.) i kocioł biomasowy o mocy 8 MWt, nad którym prace właśnie dobiegły końca. Dzięki temu zmieniła się struktura miksu paliwowego ciepłowni. Dotychczas 100% ciepła wytwarzane było z węgla, a po zakończeniu obecnego etapu 43% energii cieplnej będzie powstawać z gazu i biomasy.

– W praktyce oznacza to redukcję zapotrzebowania na węgiel na poziomie 4,3 tys. ton oraz zmniejszenie emisji CO2 o 43%, czyli 8600 ton/r. To odpowiada posadzeniu ponad 1 mln drzew. Kompleksowy projekt dekarbonizacyjny we Wrześni pozwoli nam stworzyć efektywną i czystą instalację. Po zakończeniu całego projektu, w porównaniu do stanu z dnia rozpoczęcia inwestycji, zredukujemy emisję dwutlenku węgla o 11,7 tys. ton rocznie. Mieszkańcy z pewnością zauważą pozytywne różnice – mówi Wojciech Noga, Prezes Veolii Zachód z Grupy Veolia term.

Prowadzona w ostatnich miesiącach modernizacja ciepłowni objęła budowę magazynu z ruchomą podłogą, układu podawania biomasy, paleniska, instalacji odpylania spalin oraz systemu automatyki i sterowania, który zapewni pełną automatyzację prowadzenia jednostki, a także budowę kotłowni gazowo-olejowej. Dalsze prace obejmą budowę układu kogeneracyjnego (tj. równoczesnej produkcji ciepła i energii elektrycznej) o mocy 2 MWe i 2,2 MWt, który ma powstać w 2027 r.

– W projekcie istotne są także stabilność i bezpieczeństwo. Budowa kolejnych źródeł wielopaliwowych pozwala na dywersyfikację dostaw paliw i uniezależnianie od zewnętrznych uwarunkowań biznesowych i geopolitycznych. W każdej z lokalizacji, w których realizujemy działania dekarbonizacyjne, współpracujemy z naszymi partnerami z samorządów. Możemy dzięki temu oferować rozwiązania w optymalny sposób odpowiadające na potrzeby lokalnych społeczności – dodaje Magdalena Bezulska.

Podobne działania, zmierzające do zastąpienia węgla kotłowniami gazowo-olejowymi, Veolia Zachód prowadzi również w innych wielkopolskich miejscowościach: Krotoszynie, Bolechowie, Jarocinie, Buku, Zawidowie, Trzciance i Paterku. Z kolei w Słupcy, Żninie, Kożuchowie i również Krotoszynie funkcjonowanie zakładów ciepłowniczych wspiera system fotowoltaiczny.

Źródło: Veolia Term S.A.

Działy

Reklama