W spotkaniu zorganizowanym przez Regulatory Assistance Project (RAP) uczestniczyli przedstawiciele europejskich Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (DSO), w tym dwa przedsiębiorstwa z Polski, oraz organizacje zajmujące się transformacją energetyczną. Eksperci z obszaru pomiarów Enei Operator przedstawili, w jaki sposób spółka wykorzystuje dane pomiarowe pozyskiwane z liczników zdalnego odczytu do skutecznego zarządzania siecią dystrybucyjną.
RAP to pozarządowa organizacja non profit. Jej głównym zadaniem jest opracowywanie skutecznych rozwiązań dla najpilniejszych wyzwań sektora energetycznego na świecie. Współpracuje z organami regulacyjnymi oraz innymi instytucjami sektora publicznego, odpowiedzialnymi za prowadzenie spójnej polityki publicznej w obszarze rynku energii i gazu. Na wrześniowe zaproszenie organizacji do wzięcia udziału we wspólnych obradach europejskich DSO, pozytywnie odpowiedziały dwie spółki z polskiego obszaru dystrybucyjnego: Enea Operator i Tauron Dystrybucja. Spotkanie trwało dwa dni. Pierwszy z nich miał charakter roboczy. Jego celem była wymiana doświadczeń i dyskusja o podejmowanych działaniach wobec zmieniającego się systemu elektroenergetycznego. Eksperci z Enei Operator przedstawili w jaki sposób wykorzystują dane pozyskiwane z liczników zdalnego odczytu do zarządzania siecią dystrybucyjną. Zaprezentowali szereg algorytmów wykorzystywanych w spółce w tym własne, w pełni autorskie narzędzie dla wsparcia decyzji inwestycyjnych. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły także wskaźniki jakości energii elektrycznej, z uwagi na coraz większe znaczenie parametrów napięcia w funkcjonowaniu systemu elektroenergetycznego. Drugiego dnia uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wystąpienia, a także porozmawiać z Ricardo Renedo Williamsem, przedstawicielem Komisji Europejskiej, o zmianach, jakich powinni dokonać europejscy dystrybutorzy energii w drodze do skutecznej transformacji energetycznej.
– Wspólnie z Bartłomiejem Śniadeckim mieliśmy okazję reprezentować Enea Operator w spotkaniu pod przewodnictwem RAP. W pierwszym dniu spotkania w Brukseli zaprezentowano pięć prezentacji. Większość z nich skupiała się na wyzwaniach transformacji energetycznej pod kątem zmian legislacyjnych i organizacyjnych na poziomie Unii Europejskiej. Nasze wystąpienie było jedynym, traktującym o technicznych rozwiązaniach wdrożonych z powodzeniem w naszej spółce. Mieliśmy okazję pokazać autorskie narzędzia, które nie są znane innym operatorom systemów dystrybucyjnych w Europie. Nasz algorytm inwestycyjny wzbudził ogromne zainteresowanie, podobnie jak inne rozwiązania poprawiające jakość energii elektrycznej i elastyczność sieci dystrybucyjnej. Wielu uczestników dopytywało o wskaźniki jakości energii elektrycznej w które są wyposażone liczniki zdalnego odczytu. To narzędzie stosowane jest wyłącznie w Polsce. Zostało opracowane przez zespół naukowców z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie na zlecenie Urzędu Regulacji Energetyki. Warto podkreślić, że Enea Operator wykorzystuje te wskaźniki w najszerszym zakresie spośród wszystkich OSD w Polsce. Jestem przekonany, że zaciekawiliśmy innych uczestników spotkania rozwiązaniami technologicznymi, które stosujemy na co dzień w naszej pracy. – powiedział Łukasz Kasperski, koordynator ds. Systemów Pomiarowych i Jakości Energii w Departamencie Zarządzania Informacją Pomiarową, uczestnik spotkania.
Europejskie spółki z obszaru dystrybucji energii łączą te same unijne dyrektywy i przepisy. Jednak każda z nich podejmuje działania na rzecz transformacji energetycznej w inny sposób, przy pomocy różnych innowacyjnych narzędzi. Spotkanie z udziałem fachowców i praktyków pracujących w tym samym obszarze jest doskonałą platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń i zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w szeroko pojętej energetyce.
Źródło: Enea Operator Sp. z o.o.