Hasło tegorocznej odsłony kampanii edukacyjnej 20stopni.pl – „Zmieniamy ciepło na dobre” – wskazuje kierunek, w którym zmierza branża ciepłownicza. Ambitny cel, by dostarczać czyste ciepło, idzie w parze z edukacją i zmianą nawyków użytkowników ciepła. Zmieniając technologię produkcji czy przesyłu, a jednocześnie – nie marnując ciepła, wszyscy możemy zmienić ciepło na dobre. Pomysłów na szybsze zmiany jest więcej.
1 października rozpoczęła się w całej Polsce piąta edycja kampanii edukacyjnej „20 stopni”. Organizatorem akcji jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, która przy współpracy z lokalnymi producentami i dostawcami ciepła systemowego z ponad 50 miast promuje odpowiedzialne podejście do ogrzewania oraz konieczność włączenia się wszystkich stron w proces transformacji energetycznej. Kampania zakończy się 15 listopada, w Dniu Czystego Powietrza. Tegoroczna edycja koncentruje się na ekologicznych rozwiązaniach w ciepłownictwie i zwraca uwagę na kluczową rolę codziennych nawyków użytkowników.
Jak zmienić ciepło na dobre
Wszyscy chcemy żyć w miastach, w których możemy oddychać czystym powietrzem, a ogrzewanie domów jest przyjazne środowisku. Aby dostarczać mieszkańcom czyste ciepło, jego producenci sięgają po ekologiczne źródła i zmieniają technologie
Kampania 20 stopni. Informacja prasowa wytwarzania na mniej emisyjne. Do 2050 r. ciepło systemowe będzie bezemisyjne. Zmiana dzieje się teraz, ale wymaga czasu, sprzyjającego prawa i wielomilionowych inwestycji. Wszyscy możemy ją wesprzeć, rozsądnie korzystając z ciepła.
Każdy ma swoją rolę w transformacji energetycznej
Każdy z nas ma wpływ na ogrzewanie w swoim mieszkaniu i miejscu pracy. Od wyboru ekologicznych rozwiązań po oszczędzanie energii. Nawet ciepło wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska nie będzie ekologiczne, jeśli będziemy je marnować.
– Kampania 20 stopni stanowi część transformacji ciepłownictwa, w której ważną rolę odgrywa zmiana technologii wytwarzania ciepła. Jednak nie można zapominać, że zanim transformacja nastąpi, już teraz możemy ograniczyć zużycie ciepła i zasobów – wyjaśnia Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak.
Z ciepła systemowego korzysta 15 mln Polaków. Gdy wszyscy obniżymy temperaturę o jeden stopień, zużyjemy mniej ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach. Dlatego Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, producenci i dostawcy ciepła systemowego na stronie akcji www.20stopni.pl stawiają na edukację. Przygotowane porady w większości są niemal bezkosztowe i możliwe do wdrożenia od zaraz. Na profilu 20stopni na Facebooku i Instagramie znajdziemy z kolei przykłady wspólnych działań dla czystszego ciepła i sposoby włączenia się w transformację. Każdy może skorzystać z prostych wskazówek, by obniżyć zużycie ciepła i wysokość rachunków.
W akcję 20stopni angażują się lokalne przedsiębiorstwa ciepłownicze, zachęcając do zmiany nawyków w zakresie ogrzewania nie tylko swoich odbiorców, ale także administratorów i zarządców budynków wielorodzinnych.
Razem dla lepszej przyszłości
Razem – producenci i dostawcy ciepła systemowego oraz jego użytkownicy – możemy wnieść istotny wkład w transformację energetyczną. Nie lada wyzwanie stoi też przed ustawodawcami, którzy w transformacji odgrywają ważną rolę. By zrealizować ambitne plany zgodne z polityką Unii Europejskiej, potrzebne jest dostosowanie regulacji polskich, które nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. Ciepłownicy pomagają decydentom zrozumieć mechanizmy obecnie funkcjonującego systemu, by wypracować sprzyjające warunki dla transformacji. Gdy połączymy siły – ciepłownicy poprawią efektywność systemów ciepłowniczych, wytwarzając ciepło ze źródeł odnawialnych czy odzyskując je z odpadów, ustawodawcy stworzą sprzyjające prawo i znajdą sposób na finansowanie inwestycji, a użytkownicy zmienią nawyki korzystania z ciepła – wkrótce będziemy mogli oddychać czystym powietrzem. Każda zmiana, która wejdzie w życie – nawet najmniejsza – ma znaczenie.
Źródło: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie