1 września 2024 r. GIG-PIB rozpoczął realizację projektu badawczego Waste2CRM. W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą również: Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza – koordynator projektu (ITPE), Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (IMeN), Uniwersytet z Patras z Grecji (University of Patras) oraz Systra Subterra z Hiszpanii (SystraSubterra).
Celem projektu jest określenie potencjału i perspektyw dla wykorzystania odpadów wydobywczych jako alternatywnego źródła surowców krytycznych oraz opracowanie metodyki ich efektywnego odzysku. Przedmiotem badań będą odpady górnicze zdeponowane na hałdach pokopalnianych, pochodzące z wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Dzięki współpracy z jednostkami zagranicznymi, bazę uzupełnią również odpady z Grecji i Hiszpanii, w tym odpady z węgla brunatnego.
Surowce krytyczne (CRM) to materiały niezbędne dla rozwoju gospodarki Unii Europejskiej wykorzystywane w wielu sektorach gospodarki, takich jak energetyka odnawialna, przemysł elektroniczny, kosmiczny, telekomunikacyjny, motoryzacyjny, medyczny i obronny. Z uwagi na ich strategiczne znaczenie, Komisja Europejska opracowała listę surowców krytycznych dla UE, która jest regularnie weryfikowana i aktualizowana. Obecnie, znaczna większość tych surowców pozyskiwana jest spoza UE, co w obliczu braku możliwości pozyskiwania tego typu surowców ze źródeł pierwotnych zlokalizowanych na terenie EU oraz wzrastającym z roku na rok ich zapotrzebowaniu, stanowi olbrzymie ryzyko dla zapewnienia właściwego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego krajów UE i powoduje olbrzymie uzależnienie krajów UE od dostaw z zewnątrz.
Projekt Waste2CRM jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia krajom UE dostępu do źródeł pierwiastków krytycznych opartych na recyklingu istniejących zasobów surowców wtórnych oraz odpadów z wydobycia węgla kamiennego i brunatnego z bieżącej produkcji.
Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Kierownikiem projektu w GIG-PIB jest dr inż. Agnieszka Klupa, Kierownik Laboratorium Przeróbki Kopalin i Gospodarki Odpadami (SC-2) a koordynatorami poszczególnych zadań są: dr Magdalena Cempa, dr inż. Henryk Świnder oraz dr inż. Arkadiusz Bauerek.
Źródło: Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy