Zakończyła się Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w trakcie której polska delegacja spotkała się z szeregiem przedstawicieli dozorów jądrowych państw członkowskich MAEA. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Andrzej Głowacki rozmawiał między innymi z przedstawicielami większości dozorów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Rozmowy dotyczyły działań PAA w realizacji programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i związanych z nimi planów współpracy z innymi dozorami – wymiany doświadczeń czy możliwości odbywania szkoleń przez pracowników PAA w krajach doświadczonych w nadzorowaniu elektrowni jądrowych.
Delegacja PAA podczas Konferencji Generalnej odbyła dwustronne spotkania z przedstawicielami ponad 17 dozorów jądrowych z całego świata oraz uczestniczyła w posiedzeniu plenarnym Forum Współpracy Dozorowej (RCF). Omówiono wyzwania związane z obecną sytuacją w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i z rozwojem programów jądrowych w różnych częściach świata, także w kontekście działań regulacyjnych podejmowanych w zakresie nowych technologii jądrowych, jak na przykład małych reaktorów modułowych (SMR).
Na zakończenie konferencji delegacja PAA wzięła udział w spotkaniu przedstawicieli dozorów jądrowych wyższego szczebla (Senior Safety and Security Regulators’ Meeting), w trakcie którego podzielono się dobrymi praktykami w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego, promieniowania, transportu i odpadów promieniotwórczych.
Ponadto, podczas głosowania w ramach zgromadzenia ogólnego 68. Konferencji Generalnej ostatniego dnia przegłosowano rezolucję ws. bezpieczeństwa w Ukrainie w odniesieniu do raportu Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – w załączeniu link do dokumentu Nuclear safety, security and safeguards in Ukraine (GC(68)/8) – https://www.iaea.org/sites/default/files/gc/gc68-8.pdf
Podsumowanie konferencji
Tegoroczna konferencja MAEA, która odbywała się w dniach 16-20 września w Wiedniu, przyciągnęła prawie 3 tys. uczestników z ponad 170 krajów. Plenarne debaty dotyczyły głównie bezpieczeństwa jądrowego w Ukrainie, pokojowego wykorzystania materiałów jądrowych oraz wspierania rozwoju technologii jądrowych. Pierwszego dnia konferencji delegacja polska spotkała się z Dyrektorem Generalnym MAEA Mariano Grossim. Spotkanie dotyczyło omówienia współpracy Polski z Agencją, wsparcia na rzecz działań związanych z bezpieczeństwem jądrowym w Ukrainie i udziału polskich instytucji w programie współpracy technicznej MAEA. Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki towarzyszyli Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Pytlarczyk oraz Dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej w PAA Iga Pocztarek-Tofil.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki