Artykuły Polecane

Efektywna i skalowalna – Ciepłownia Przyszłości kształtuje energetyczną przyszłość polskich miast

Screenshot

Nie słabnie zainteresowanie Ciepłownią Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim. Od momentu oficjalnego otwarcia, pod koniec maja 2024 r., zlokalizowana na terenie ciepłowni Veolii Północ z Grupy Veolia term instalacja cieszy się popularnością u przedstawicieli branży energetycznej i ciepłowniczej, administracji rządowej i mediów z całej Polski. Każda z wizyt studyjnych jest okazją do zaprezentowania innowacyjnej technologii instalacji, zapewniającej prawie 100% energii z OZE w oparciu o lokalnie dostępne źródła. Ten w pełni skalowalny projekt jest szansą na realną transformację polskiego ciepłownictwa.

Zielone Ciepło dla mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego

Nowa ciepłownia, zwana Demonstratorem Technologii, opiera się o wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła wysoko- i niskoparametrowego, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie. Dzięki tym rozwiązaniom system ciepłowniczy na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie zasilany energią prawie w 100% pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. A dodajmy, że całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich tamtejszych lokali mieszkalnych wynosi ponad 28 tys. m2.

Sercem technologii Ciepłowni Przyszłości są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła, jednocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym, zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. W opracowanej technologii pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z instalacji PVT, kolektorów słonecznych oraz farmy fotowoltaicznej.

Ciepłownia Przyszłości w strategii Veolii w Polsce

Grupa Veolia w Polsce pewnym krokiem zmierza w kierunku dekarbonizacji. W ramach tego procesu od 2019 r. Veolia term realizuje wiele projektów oraz inwestycji, których celem jest ograniczenie wykorzystanie węgla, a w konsekwencji zmniejszenie emisji CO2 związanej z produkcją energii w należących do spółki zakładach.

Grupa Veolia w Polsce realizuje ambitną strategię dekarbonizacji swoich aktywów i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Zwiększanie efektywności lokalnych systemów ciepłowniczych, przy jednoczesnym konsekwentnym odchodzeniu od spalania węgla, to odpowiedź Veolii na obecne wyzwania klimatyczne. Projekt w Lidzbarku Warmińskim doskonale wpisał się w realizację globalnej strategii GreenUp, w ramach której przyspieszamy wdrażanie konkretnych rozwiązań przy jednoczesnym stymulowaniu innowacji mówi Luiz Hanania, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce. 

Skalowalny projekt szansą na realną transformację ciepłownictwa

Technologia Ciepłowni Przyszłości opiera się na maksymalnym wykorzystaniu lokalnie dostępnych odnawialnych źródeł energii. Zrealizowanie tego założenia zapewniło niemal pełną dekarbonizację instalacji ciepłowniczej. Poprzez tego typu projekty oraz innowacyjne podejście do produkcji ciepła Veolia zmniejsza wpływ systemów ciepłowniczych na środowisko naturalne, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo dostaw zielonego ciepła dla samorządów i mieszkańców. Technologia Ciepłowni Przyszłości jest skalowalna – może zostać wykorzystana w innych systemach ciepłowniczych. To oznacza, że rozwiązanie można dostosować na potrzeby modernizacji ciepłownictwa powiatowego w całej Polsce. Zmiana skali nie powoduje zmiany w technologii, a tylko zmiany w wielkości lub liczbie stosowanych urządzeń.

– Doświadczenia zdobyte w Lidzbarku Warmińskim wykorzystamy w innych naszych zakładach – podkreśla Magdalena Bezulska, Prezes Zarządu Veolii term, spółki zarządzającej grupą, w skład której wchodzi m. in. dostarczająca ciepło w Lidzbarku Warmińskim Veolia Północ. – Dostarczamy ciepło w prawie 60 miastach. Konsekwentnie dywersyfikujemy miks paliwowy, zwiększając w nim udział m. in. OZE. W ramach strategii dekarbonizacji zrealizowaliśmy wiele inwestycji, m. in. w Tarnowskich Górach, Wrześni, Kraśniku, Krotoszynie, Chrzanowie, Świeciu, Bytowie. Lidzbark Warmiński jest doskonałym przykładem partnerskiej kooperacji władz miasta i biznesu, której efektem jest dostarczenie szytych na miarę rozwiązań uwzględniających lokalne potrzeby – dodaje Magdalena Bezulska.

W ramach Ciepłowni Przyszłości zmodernizowana zostanie również sieć ciepłownicza zbudowana jeszcze w latach 80. XX w. Nowa infrastruktura wykonana w technologii preizolowanej będzie mogła funkcjonować w temperaturze do 80°C. Dodatkowo, zgodnie z wnioskami zgłaszanymi przez władze samorządowe i mieszkańców spółdzielni, w każdym budynku zostanie zamontowany indywidualny węzeł cieplny pozwalający na precyzyjny pomiar zużycia ciepła w budynku. Stare węzły grupowe zostaną zlikwidowane.  

Innowacje sfinansowane ze środków europejskich

Wiosną 2021 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, współfinansowane z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jego celem było wypracowanie skutecznego sposobu modernizacji ciepłowni konwencjonalnej: węglowej, gazowej lub biomasowej – tak, aby udział OZE przekroczył 80% i to bez spalania biomasy. Założenia konkursu były efektem dialogu technicznego z rynkiem, w tym przedsiębiorstwami energetyki ciepłowniczej i firmami wykonawczymi, które już działają w sektorze energetycznym.

W przedsięwzięciu poprzeczkę ustawiono bardzo wysoko, wyraźnie określając kierunek transformacji. Jak pokazuje oddana instalacja, która w 100% wykorzystuje OZE, były to założenia ambitne, ale realne.

Projekt w Lidzbarku Warmińskim zrealizował Euros Energy, firma będąca autorem najwyżej ocenionej koncepcji przedstawionej w konkursie NCBiR. W ramach prac w ciągu 18 miesięcy, na terenie należącym do Veolii Północ, został wybudowany Demonstrator Technologii. Instalację oficjalnie oddano do użytku 29 maja 2024 r.

Źródło: Veolia term S.A.

Artykuł sponsorowany

Działy

Reklama