Konto regulacyjne ma na celu uwzględnienie całości lub części niewystarczająco lub nadmiernie odzyskanych przychodów w kalkulacji kolejnej lub kolejnych taryf.
Konto regulacyjne dla przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji paliw gazowych, magazynowania paliw gazowych, skraplania gazu ziemnego i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (tzw. „konto regulacyjne dla innych operatorów”) zostało wprowadzone w ramach nowelizacji rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi[1].
Saldo konta regulacyjnego dla innych operatorów po raz pierwszy jest ustalane i uwzględniane przy ustalaniu przychodu pokrywającego koszty uzasadnione na 2025 r. (tzw. „rok „n” okresu regulacji”). Saldo konta regulacyjnego dla roku „n-2” okresu regulacji oblicza się jako różnicę pomiędzy:
- planowanym przychodem zatwierdzonym w taryfie na rok “n-2” okresu regulacji, będącym podstawą kalkulacji stawek opłat na 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych (w zł) i
- rzeczywiście uzyskanym przychodem w roku “n-2” okresu regulacji (w zł).
Rokiem „n-2” okresu regulacji jest w obecnej sytuacji, analogicznie jak w przypadku konta regulacyjnego dla infrastruktury elektroenergetycznej, rok kalendarzowy 2023 r.
Rzeczywiście uzyskany przychód w roku “n-2” okresu regulacji, ustalany jest na podstawie ewidencji księgowej i sprawozdań finansowych, sporządzanych zgodnie z art. 44 ustawy – Prawo energetyczne[2].
W przypadku, gdy taryfy są ustalane i stosowane w ramach roku kalendarzowego, dla ustalenia stanu konta regulacyjnego w roku “n-2” okresu regulacji można skorzystać bezpośrednio z przychodu planowanego we wniosku o zatwierdzenie taryfy na ten okres, oraz z przychodu rzeczywiście uzyskanego, ustalonego na podstawie zweryfikowanego sprawozdania finansowego za ten rok.
Natomiast w przypadku, gdy taryfa jest wprowadzana do stosowania w okresach innych niż lata kalendarzowe, konieczne jest odtworzenie planowanego przychodu zatwierdzonego na rok „n-2” okresu regulacji, czyli w obecnych warunkach – na 2023 r. W takiej sytuacji bowiem w roku „n-2” okresu regulacji stosowane były co najmniej dwie taryfy.
Przykład prezentujący sekwencję obliczeń prowadzących do ustalenia salda konta regulacyjnego gazowego operatora systemu dystrybucyjnego dla 2023 r., w przypadku, gdy w tymże 2023 r. stosowano więcej niż jedną taryfę, jest dostępny na stronie internetowej URE.
[1] Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 25 listopada 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 2582).
[2] Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm.).
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki