OZE

NFOŚiGW planuje zwiększyć finansowanie magazynów energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskuje fundusze i tworzy założenia nowych programów finansowania magazynów energii elektrycznej i magazynów ciepła.

  • Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak uczestniczyła w konferencji związanej z prezentacją raportu „Mapa drogowa dla magazynów ciepła w Polsce”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME).
  • W tym roku do konsultacji zostanie skierowany program dotyczący finansowania magazynów ciepła.
  • Korzyści z zastosowania magazynów energii to przede wszystkim lepsze wykorzystanie zdolności wytwórczych odnawialnych źródeł energii (OZE), ograniczenie zużycia paliw, redukcja kosztów, zwiększenie elastyczności wytwarzania energii i redukcja emisji CO₂.

– Jesteśmy na etapie tworzenia strategii Narodowego Funduszu na kolejne cztery lata, w której temat magazynowania energii elektrycznej i cieplnej jest absolutnie wskazany jako jeden z priorytetowych – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW. Jak dodaje, wraz z rozwojem rozproszonych źródeł odnawialnych będzie rosło znacznie magazynów ciepła. – Magazyn ciepła ma szansę stać się ważnym elementem stabilizującym pracę sieci, tym bardziej że – jak wskazują analizy – jest to rozwiązanie wielokrotnie tańsze od magazynów energii – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak.

NFOŚiGW wdraża obecnie programy finansowane z Funduszu Modernizacyjnego, w ramach których możliwe jest dofinansowanie magazynów energii elektrycznej i magazynów ciepła zintegrowanych z instalacją wytwórczą. Nowe programy uzupełnią dostępne dofinansowanie. Obok ekonomicznych i ekologicznych aspektów magazynowanie energii odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, poprzez odciążenie i uelastycznienie sieci elektroenergetycznych. Magazyny energii podnoszą autokonsumpcję energii przez prosumentów – gospodarstwa domowe i firmy mogą dzięki nim osiągnąć wysoki poziom samowystarczalności energetycznej.

Trwające programy NFOŚiGW, które dają możliwość uwzględnienia kosztów zakupu i montażu magazynu energii (musi być zintegrowany z jednostką wytwórczą):

  • Kogeneracja dla energetyki i przemysłu (nabór trwa)
  • Kogeneracja dla ciepłownictwa. Część 1 ( II nabór – IV kw. 2024 r.)
  • Kogeneracja powiatowa (II nabór wniosków o dofinansowanie – IV kw. 2024 r.)
  • OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa (nabór wniosków do 17.12.2024 r.)
  • Moja Elektrownia Wiatrowa
  • Mój Prąd 6.0
  • Energia dla Wsi

Planowane programy dotyczące finansowania magazynów energii i ciepła:

  • Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej

Program skierowany do przedsiębiorców (z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego). Dotyczy wsparcia finansowego dla budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Planowany budżet na realizację celu programu to ponad 4 mld zł. Środki będą wydatkowane do końca 2028 r.

  • Program dotyczący finansowania magazynów ciepła

Planowany termin ogłoszenia programu do konsultacji – IV kw. 2024 r.

Magazyn energii elektrycznej – dla kogo?

  • dla gospodarstw domowych

Dodanie do instalacji fotowoltaicznych funkcji magazynowania pozwala na wykorzystanie energii okresie, gdy panele PV jej nie produkują. Dzięki takiej możliwości gospodarstwo może osiągnąć nawet 90% samowystarczalności energetycznej. 

  • dla gospodarstw rolnych

Instalacja fotowoltaiczna może jednocześnie produkować energię na pokrycie bieżącego zapotrzebowania gospodarstwa oraz gromadzić ją w magazynach. Energia w magazynach zmniejszy koszty utrzymania i zapewni ciągłość działania systemów i maszyn w przypadku przerw w dostawie energii.

  • dla przedsiębiorców

Magazyny energii, obok agregatów prądotwórczych i systemów zasilania gwarantowanego UPS mogą skutecznie zabezpieczyć działalność firmy przed przerwami w dostawie energii elektrycznej.

  • dla ciepłownictwa systemowego

Magazyny ciepła współpracujące ze źródłami ciepła w systemach ciepłowniczych, pozwolą wykorzystać nadwyżki generacji OZE. Poprawi to także elastyczność systemów ciepłowniczych.

Materiały

Dofinansowanie magazynów energii w NF​_DZS

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działy

Reklama