Prezes URE przypomina przedsiębiorstwom energetycznym o obowiązku przekazywania do operatora informacji rynku energii (OIRE), spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne, informacji o punktach pomiarowych oraz użytkownikach systemu przypisanych do tych punktów. Termin przekazania informacji upływa 3 października 2024 r.
Zgodnie z harmonogramem określonym w nowelizacji ustawy Prawo energetyczne z 20 maja 2021 r.[1], operatorzy systemów elektroenergetycznych nadali punktom poboru energii numery zgodnie ze standardem GS1 (GSRN), a podmioty zobowiązane do realizacji procesów rynku energii zawarły z OIRE (PSE) umowy w sprawie realizacji procesów rynku energii i wymiany informacji za pośrednictwem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii[2].
W kolejnym etapie prac nad uruchomieniem CSIRE, do 3 października 2024 r., wybrane przedsiębiorstwa energetyczne są zobowiązane do udostępnienia OIRE informacji o punktach pomiarowych[3] i użytkownikach systemu przypisanych do tych punktów pomiarowych.
Obowiązkiem tym objęci są:
- operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych;
- sprzedawcy energii elektrycznej.
Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu uruchomienia CSIRE oraz wynikających z tego zadaniach uczestników rynku znajdują się na stronie PSE S.A.
***
- Centralny System Informacji Rynku Energii będzie gromadził wszystkie handlowe i techniczne informacje niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej, w tym zmiany sprzedawcy oraz dokonywania rozliczeń za sprzedaż lub dostarczanie energii.
- CSIRE pozwoli na wykorzystanie zbieranych danych pomiarowych m.in. w celu lepszego wykorzystania energii produkowanej przez odnawialne źródła energii.
- Do pełnienia funkcji OIRE zostały wyznaczone Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Celem działalności OIRE jest utworzenie i nadzorowanie CSIRE. PSE będą m.in. administrowały systemem, przetwarzały wpływające do niego dane oraz opracowywały aktualizacje standardów wymiany informacji w jego ramach.
[1] Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1093 z późn. zm.).
[2] O których mowa w art. 11zg ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm.).
[3] W rozumieniu art. 3 pkt 66 ww. ustawy Prawo energetyczne.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki