Modernizacja systemu ciepłowniczego w Ciechanowie została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na najbardziej innowacyjny energetycznie samorząd. Nagrodę w kategorii „Inwestycja roku z zakresu ciepłownictwa” odebrali dziś (9 września) Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska podczas konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
Ciechanów otrzymał nagrodę w ogólnokrajowym konkursie dla gmin, które najbardziej zaangażowały się w modernizację sektora energii oraz przyczyniają się do realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej. Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd zorganizował Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Miasto nagrodzono w kategorii „Inwestycja roku z zakresu ciepłownictwa”. W 2023 r. w Ciechanowie powstała Elektrociepłownia, będąca spółką miejską. Utworzono ją po przeprowadzeniu wartej prawie 80 mln zł modernizacji systemu ciepłowniczego. W mieście powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji. Umożliwia to odejście od wykorzystywania węgla w produkcji ciepła, ma skutki ekologiczne oraz ekonomiczne. Inwestycję zrealizowano w niecałe 3 lata po pozyskaniu ponad 40% środków z Unii Europejskiej.
Nagrodę odebrali dziś (9 września) prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska podczas IX Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, zorganizowanej na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. To jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej.
Kapituła konkursu oceniała przedsięwzięcia zrealizowane przez samorządy w pięciu kategoriach: Energetyczna Inwestycja Budowlana Roku, Energetyczna Inwestycja Transportowa Roku, Energetyczna Inwestycja w Ciepłownictwo, Energetyczna Akcja Społeczna Roku oraz Metropolis Mocy: Pionierzy Energetyki Miejskiej (adresowana do miast dużych). W ocenie merytorycznej wniosków jury brało pod uwagę m.in. poziom wydatków przeznaczonych w 2023 r. na: inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, w których inwestorem jest samorząd lokalny; transportu nisko i zeroemisyjnego oraz ciepłownictwa. Ponadto analizowano wysokość środków zewnętrznych pozyskanych przez gminę na realizację polityki klimatyczno-energetycznej.
IX Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” trwa od 9 do 10 września 2024 r. Dotyczy m.in. innowacyjnych rozwiązań energetycznych w polskich samorządach, bezpieczeństwa energetycznego, paliw alternatywnych, przyszłości zrównoważonej gospodarki i transportu, OZE, Zielonego Ładu czy kwestii prezydencji Polski w Radzie UE w zakresie polityk energetyczno-klimatycznych. Podczas dwudniowego wydarzenia poruszone będą też kwestie budowania systemu ochrony energetycznej infrastruktury krytycznej na lądzie i na morzu oraz strategii UE na rzecz dekarbonizacji gospodarki.
Źródło: ELEKTROCIEPŁOWNIA CIECHANÓW Sp. z o.o.