Paliwa dla energetyki

Rynek gazu: w I półroczu 2024 r. sprzedawcę zmieniło ponad 4 tys. odbiorców błękitnego paliwa

Łącznie już ponad 303 tys. odbiorców w Polsce kupuje gaz od wybranego przez siebie sprzedawcy.

Zgodnie z obowiązującą zasadą TPA (ang. Third Party Access)[1], od 2007 r. odbiorcy końcowi energii elektrycznej i gazu mają swobodę wyboru sprzedawcy. Na aktywność odbiorców w tym obszarze wpływa kilka istotnych czynników, m.in. stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy liczba konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku. URE cyklicznie gromadzi i publikuje dane prezentujące dynamikę zmian na obu rynkach, w podziale na odbiorców i układy pomiarowo-rozliczeniowe[2].

Rys. 1. Dynamika zmian sprzedawcy gazu (wg liczby przełączeń) w podziale na odbiorców i układy pomiarowe

Rys. 2. Liczba zmian sprzedawcy gazu (liczba przełączeń) w podziale na grupy taryfowe (W1 – W10) oraz według liczby odbiorców i liczby układów pomiarowych – stan na koniec czerwca 2024 r.

Porównując rok do roku, w grupie W 1-4 zanotowano spadek liczby zmian, co może być spowodowane m.in. zamrożeniem cen u odbiorców domowych.

Informacja dla klientów o możliwości zmiany sprzedawcy

Masz wybór. Wybieraj świadomie

Możliwość zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę. Poza samą ceną gazu należy zwracać uwagę m.in. na następujące warunki umowy:

  • czy oprócz sprzedaży gazu oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty,
  • na jaki okres zawierany jest kontrakt,
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty,
  • jakie są warunki wypowiedzenia (np. czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy),
  • na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty.

Choć to wydaje się oczywiste, ZAWSZE zwróć uwagę na to, aby przed zawarciem umowy z nowym sprzedawcą:

  • zastanowić się, czy ta oferta jest dla Ciebie korzystna,
  • dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty, w tym wzór umowy, przed ich podpisaniem,
  • upewnić się, czy na przedstawionych dokumentach, ofertach lub umowach widnieją dane firmy, której przedstawicielem jest sprzedawca.

PAMIĘTAJ! Nie daj się oszukać – od 3 lipca 2021 r. obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

Oznacza to, że przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe nie mogą już zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa z odbiorcami w gospodarstwach domowych (np. podczas wizyty przedstawiciela w domu odbiorcy). Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza jednak możliwości zawarcia takiej umowy na odległość (np. telefonicznie) czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej.

Twoje prawa:

  • w przypadku zawierania umowy na odległość sprzedawca powinien poinformować Cię na piśmie o prawie odstąpienia od umowy i przekazać Ci wzór takiego oświadczenia,
  • możesz odstąpić od umowy zawartej na odległość, tj. np. przez telefon, w terminie 14 dni od jej zawarcia, bez podawania przyczyn i bez ponoszenia żadnych kosztów z tego tytułu.

Szczególną ostrożność zachowaj zawsze, gdy:

  • w dokumentach nie podano danych firmy, z którą masz zawrzeć umowę,
  • nie znasz i nie jesteś w stanie zweryfikować firmy, którą reprezentuje przedstawiciel handlowy,
  • jesteś namawiany do szybkiego podpisania umowy, np. pod pretekstem promocji, której termin niebawem upłynie,
  • sprzedawca obiecuje Ci niższą stawkę opłaty za energię/gaz, ale nie informuje o innych dodatkowych opłatach i karach oraz dodatkowo płatnych usługach (np. dodatkowym ubezpieczeniu),
  • jesteś proszony o pokazanie ostatniego rachunku za energię/gaz (na rachunku można sprawdzić informacje o rodzajach usług i opłatach za te usługi) i dano Ci do podpisania kilka lub kilkanaście dokumentów bez możliwości zapoznania się z nimi.

***

Informacje i statystyki dotyczące zmian sprzedawcy gazu są publikowane na stronie internetowej URE

[1] Uregulowana w art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo energetyczne.
[2] Układ pomiarowo-rozliczeniowy energii to licznik energii elektrycznej lub gazu u odbiorcy, służący do pomiarów energii i rozliczeń za te produkty. Jeden odbiorca może mieć przypisany do siebie więcej niż jeden licznik energii lub gazu.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama