Technologie

PAA na Nadzwyczajnym Posiedzeniu Umawiających się Stron Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego

65 przedstawicieli Umawiających się Stron Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego wzięło udział w nadzwyczajnym posiedzeniu, które odbyło się 3 i 4 września w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu. Polskę reprezentowała delegacja Państwowej Agencji Atomistyki.

Polskiej delegacji przewodniczyła Iga Pocztarek-Tofil, Dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej PAA. W trakcie posiedzenia, zwołanego na prośbę Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego, omówiono propozycję zmian, które mają usprawnić proces przeglądowy Konwencji.

Uczestnicy spotkania przyjęli także propozycje składu grup krajowych oraz czasów przeznaczonych dla poszczególnych grup państw na dyskusję zgodnie z rozwojem ich programów jądrowych. Delegacja PAA podkreślała, że czas przeznaczony dla krajów rozwijających programy energetyki jądrowej nie powinien być ograniczany ze względu na szczególne znaczenie możliwości wymiany informacji z bardziej doświadczonymi krajami dla tej grupy państw. Przyjęto także wytyczne dotyczące identyfikacji dobrych praktyk i głównych wspólnych wyzwań (ang. Major Common Issues).

W dniu 5 września 2024 r. odbyło się także spotkanie organizacyjne przygotowujące kolejny 10 przegląd wypełniania przez państwa strony zobowiązań Konwencji. Posiedzenie zaplanowane jest w kwietniu 2025 r. W jego trakcie Polska będzie w grupie 2 wspólnie m.in. z Ukrainą, Kanadą, Słowenią i Rumunią. Spotkaniu będzie przewodniczyć szef pakistańskiego dozoru jądrowego – Faizan Mansoor.

Przedstawiciel PAA Ernest Staroń, Naczelnik Wydziału Analiz Bezpieczeństwa w PAA został wybrany na przewodniczącego grupy 3, w której znalazły się m.in. Słowacja, Pakistan, Wietnam i Argentyna.

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Działy

Reklama