Technologie

PEJ uzyskały opinię PAA dotyczącą metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) uzyskały opinię Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) w sprawie metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa. Dokument jest istotny z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.

Przyspieszamy – w ostatnim czasie osiągnęliśmy istotny postęp prac w projekcie jądrowym, m.in. rząd zabezpieczy łącznie około 60 miliardów złotych w latach 2025-30, by wesprzeć ten strategiczny projekt, rozpoczęły się prace nad kluczowymi elementami infrastruktury towarzyszącej dla elektrowni jądrowej, złożono wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych, a to wszystko z naciskiem na najwyższe standardy bezpieczeństwa, co potwierdza kolejna opinia ogólna wydana przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dla spółki PEJ – powiedział Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – To ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska oraz rozwoju gospodarczego Polski.

Wystąpiliśmy o opinię Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na temat metodyki klasyfikacji, ponieważ bezpieczeństwo jest fundamentalną zasadą naszego projektu – powiedział Prezes Zarządu PEJ Leszek Juchniewicz. – Jako odpowiedzialny inwestor blisko współpracujemy z PAA i tak też będzie to wyglądało przez cały okres realizacji projektu. – To już druga opinia Prezesa PAA dla PEJ. Pierwsza dotyczyła weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino – spółka uzyskała ją w czerwcu 2023 r.

Wydana przez PAA opinia jest oceną rozwiązań organizacyjno-technicznych dotyczących systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia reaktora AP1000 – trzy takie reaktory, każdy o mocy 1250 MWe netto, będą generować bezemisyjną energię elektryczną w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Systemy oraz elementy konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego należy klasyfikować według najistotniejszej realizowanej przez nie funkcji. Ich prawidłowa klasyfikacja ma duży wpływ na bezpieczeństwo obiektu jądrowego.

Wydając opinię, Prezes PAA ocenił zgodność metodyki zaproponowanej przez PEJ z wymaganiami nałożonymi przez ustawę Prawo atomowe oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2012 r. w sprawie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, jakie ma uwzględniać projekt obiektu jądrowego.

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Działy

Reklama