Fundusz Naturalnej Energii to program popularyzujący działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i edukacji ekologicznej. W jego tegorocznej edycji wpłynęły 182 wnioski, a przyznanych zostało 38 grantów. Łącznie na wypłatę grantów GAZ-SYSTEM przeznaczył ponad pół miliona złotych.
Fundusz Naturalnej Energii jest innowacyjnym programem grantowym, organizowanym przez GAZ-SYSTEM już od czternastu lat, w ramach którego spółka buduje trwałe relacje ze społecznościami lokalnymi na trasach realizowanych inwestycji.
W tym roku GAZ-SYSTEM przeznaczył ponad pół mln zł na dofinansowanie autorskich projektów realizowanych przez mieszkańców i organizacje lokalne, samorządy, placówki oświatowe, stowarzyszenia oraz fundacje z terenów objętych programem. Podmioty te miały możliwość ubiegania się o granty o wartości do 15 tys. zł. Środki zostaną wykorzystane na edukację ekologiczną oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej.
– W tym roku program cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem, a nadesłane projekty były niezwykle ciekawe. Bardzo cieszy nas również różnorodność podmiotów, które wnioskowały o granty. Otrzymaliśmy wnioski nie tylko z dużych miast, takich jak Gdańsk, Warszawa, Kraków czy Rybnik, ale też z mniejszych miejscowości, które doskonale znają potrzeby lokalnych społeczności i wspólnie chcą działać dla dobra środowiska naturalnego w swoim otoczeniu – powiedziała Iwona Dominiak, Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM.
– Fundusz Naturalnej Energii promuje tworzenie zielonych przestrzeni do wspólnej pracy, nauki i odpoczynku oraz leśnych obszarów dla przyszłych pokoleń. Każdego roku staramy się urozmaicić program i wzbogacić go o nowe elementy. W tej edycji stworzyliśmy kolejny już, czwarty obszar tematyczny, którego celem jest przygotowanie kampanii edukacyjnych zwiększających świadomość zagadnień środowiskowych oraz zaangażowanie społeczności w ochronę przyrody – dodała Iwona Dominiak.
W tej edycji programu można było uzyskać wsparcie dla działań w następujących kategoriach:
- „Zielone pracownie” – tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię.
- „Ogród marzeń” – przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.
- „Drzewa blisko nas” – zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
- „Kampanie edukacyjne” – przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, które angażują lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększają świadomość dotyczącą wyzwań środowiskowych. Kampanie takie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.
Tegoroczna edycja programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii została ogłoszona przez GAZ-SYSTEM w 31 powiatach i 26 miastach na terenie całego kraju. Najchętniej zgłaszano projekty w kategorii „Ogród marzeń”, w której wpłynęły 92 wnioski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też tematy: „Kampanie edukacyjne” (40 wniosków) oraz „Zielone pracownie” (34 wnioski).
Lista nagrodzonych dostępna jest na www.gaz-system.pl w zakładce ESG / Fundusz Naturalnej Energii.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem społecznym Funduszu Naturalnej Energii jest Fundacja „Za górami za lasami”.
Źródło: GAZ-SYSTEM SA