Enea wprowadziła do sprzedaży ofertę z ceną dynamiczną. Mogą z niej skorzystać wszyscy odbiorcy końcowi, czyli zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi (włącznie z prosumentami), którzy posiadają licznik zdalnego odczytu. To propozycja dla osób dobrze rozumiejących rynek energii i świadomych mechanizmów kształtowania cen na rynku. W taryfach dynamicznych klienci będą samodzielnie zarządzać poborem prądu, czyli korzystać z energii w czasie, gdy ceny są najbardziej korzystne na Rynku Dnia Następnego (RDN).
Z oferty z ceną dynamiczną mogą skorzystać zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci Enei, którzy m.in. mają zamontowany licznik zdalnego odczytu. Oferta skierowana jest do osób, które chcą zarządzać swoim poborem energii w czasie, a także chcą, aby ich cena rozliczeniowa odzwierciedlała wahania cen na Rynku Dnia Następnego (RDN). Mechanizm Rynku Dnia Następnego oznacza, że notowania giełdowe odbywają się codziennie, a najważniejszą sesją jest tzw. Fixing I, czyli moment, kiedy ustalane są ceny energii w poszczególnych godzinach następnej doby.
– Na podstawie informacji o cenach dla każdej godziny dnia następnego, klienci będą mogli zaplanować swoje zużycie energii – włączyć pralkę, zmywarkę, piekarnik, klimatyzator, naładować samochód elektryczny, wtedy, gdy cena energii na TGE w danej dobie jest niższa. Cena ta będzie dynamiczna i będzie się zmieniać w zależności od pory dnia. Jednocześnie zmienność cen, ich duże wahania, mogą utrudnić określenie ostatecznego wyniku ekonomicznego związanego z rozliczeniem cen dynamicznych. Dlatego tak ważna jest znajomość mechanizmów rynkowych, które wpływają na notowania cen energii – powiedziała Magdalena Majchrzycka, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Enei.
W ofercie Enei z ceną dynamiczną, cena rozliczeniowa energii kształtowana jest na podstawie notowań Rynku Dnia Następnego (RDN) na FIXINGU I, prezentowanych na stronie Towarowej Giełdy Energii oraz w oparciu o ilość energii pobranej przez klienta w poszczególnych godzinach doby, przypadających w danym okresie rozliczeniowym. Ceny energii na następny dzień dla każdej godziny doby (po ich opublikowaniu przez Towarową Giełdę Energii) będą publikowane na stronie enea.pl.
Godzinowa cena energii z RDN powiększana będzie o poszczególne składowe ceny określone w algorytmie wyznaczania ceny godzinowej. Finalną cenę rozliczeniową (uwzględniającą strukturę zużycia energii w poszczególnych godzinach) klient pozna po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Rozliczenie w ofercie z ceną dynamiczną będzie następować co miesiąc lub co dwa miesiące – w zależności od tego, jaki okres rozliczeniowy wybierze klient.
Ceny energii w taryfach dynamicznych będą kształtowane w oparciu o zmienne notowania, charakteryzujące się dużymi wahaniami nawet w krótkim czasie i niestałością. W związku z tym może zdarzyć się również, że ceny na RDN ukształtują się na takim poziomie, że bez względu na strukturę zużycia klienta cena rozliczeniowa będzie wyższa od cen energii dostępnych w innych ofertach. W takim przypadku, jak i w sytuacji gdy klient nie będzie korzystał ze świadomego planowania poboru energii, cena za energię elektryczną w końcowym rozliczeniu może być wyższa niż na taryfie dla energii elektrycznej.
W ramach oferty pobierana jest dodatkowa miesięczna opłata handlowa za każdy układ pomiarowo-rozliczeniowy wskazana w cenniku na stronie internetowej enea.pl. Umowy z ceną dynamiczną, w zakresie odbiorców kwalifikujących się do grupy taryfowej G oraz kupujących energię na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na potrzeby mieszkaniowe inwestora bądź jego osoby najbliższej, zostały wyłączone ze stosowania ceny maksymalnej energii ustalonej na rok 2024. Wszystkie informacje o taryfie dynamicznej i sposobie zawarcia umowy z Eneą dla klientów indywidualnych oraz biznesowych znajdują się na stronie enea.pl. Wprowadzenie oferty dla klientów, w tym gospodarstw domowych, związane jest z realizacją obowiązku nałożonego na sprzedawców energii sprzedających energię do co najmniej 200 000 odbiorców. Począwszy od 24 sierpnia 2024 r. sprzedawcy Ci mają obowiązek oferowania umów z ceną dynamiczną.
Źródło: ENEA SA