Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Dobre praktyki URE: wzory wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie jest zobowiązany do przygotowywania oraz publikowania wniosków dotyczących gwarancji pochodzenia. Ponieważ jednak Regulator podejmuje wiele inicjatyw wychodzących naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oraz mających na celu zachowanie jednolitego kształtu i standardu określonych dokumentów, Prezes URE sukcesywnie opracowuje oraz publikuje wzory wniosków o wydanie poszczególnych rodzajów gwarancji pochodzenia.

1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która implementuje do polskiego prawa kolejną część dyrektywy RED II[1] dotyczącą wspierania OZE – zarówno na rynku energii elektrycznej, jak i rynku ciepła.

Nowelizacją rozszerzony został katalog gwarancji pochodzenia wydawanych przez Prezesa URE o gwarancje wydawane dla biometanu, ciepła albo chłodu, wodoru odnawialnego, biogazu oraz biogazu rolniczego. Przepisy w tym zakresie weszły w życie z 1 stycznia 2024 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wspiera uczestników rynku w realizacji nałożonych na nich obowiązków, a dobrą praktyką Regulatora jest opracowywanie różnego rodzaju poradników, wytycznych czy wzorów dokumentów i wniosków, które są pomocne poszczególnym podmiotom w wypełnianiu ich obowiązków oraz zapewniają transparentność działań Regulatora. Takie działanie pomaga również ujednolicić przekazywane do URE materiały, a także zdejmuje z podmiotów konieczność przygotowywania własnych projektów takich dokumentów.

Przykładem jest opracowany już w grudniu 2023 r., a następnie opublikowany na stronie internetowej URE, zmodyfikowany wzór wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia dla energii elektrycznej. W maju 2024 r. opublikowano wzór wniosku dla nowego rodzaju gwarancji pochodzenia, wydawanych dla ciepła.

Natomiast kolejne wzory wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia dla biogazu, biogazu rolniczego, biometanu oraz wodoru odnawialnego zostaną opublikowane jak tylko zaistnieje taka potrzeba po stronie przedsiębiorców. Przykładowo: aby wnioskować o gwarancje pochodzenia dla biometanu, dany podmiot musi być najpierw zarejestrowany w dedykowanym Rejestrze Wytwórców Biogazu prowadzonym przez Prezesa URE bądź analogicznym rejestrze prowadzonym przez Dyrektora Generalnego KOWR. W przypadku biogazu czy biogazu rolniczego, wniosek o wydanie gwarancji musiałby być złożony za pośrednictwem jednostki akredytowanej. Natomiast jak dotąd do Prezesa URE nie wpłynęła informacja o jednostkach akredytowanych, którym udzielono stosownej akredytacji przez Polskie Centrum Akredytacji.

Gwarancja pochodzenia:

  • wydawana jest w postaci elektronicznej i przekazywana do rejestru gwarancji pochodzenia;
  • jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania odpowiednio energii elektrycznej, biometanu, ciepła albo chłodu, biogazu lub biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego;
  • jest oznaczona indywidualnym numerem, zawiera zakres danych tożsamy z danymi wskazanymi we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia oraz określa datę jej ważności;
  • wydawana jest  z dokładnością do 1 MWh.

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, Dz.U.UE.L.2018.328.82.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Działy

Reklama